mag_lena,

od 2023-07-28

ilość postów: 4

Ostatnie odpowiedzi na forum

Dieta po resekcji żołądka

10 miesięcy temu
agnieszka76 napisał:

mag_lena przyjaciółka zapewne otrzyma wytyczne dotyczące diety. Mój tata też takie dostał przy wypisie. Tylko ,że on był "charakterny" i stwierdził, że nie zamierza zbyt długo jeść papek. Przy nas jadł to co zalecane ale wystarczyło dosłownie na chwilę odwrócić wzrok a ten już złapał coś nieodpowiedniego i wcina. Oczywiście często kończyło się tak, że gdy zjadł nie to co trzeba albo gdy porcja była za duża to pojawiały się wymioty. Z czasem jak już się nauczył ile może sytuacja się unormowała. Przed chemią jadł prawie wszystko bez miksowania. Małe porcje ale często. I dlatego z konkretnym jadłospisem nie pomogę bo każdy człowiek jak i organizm jest inny.

Rozumiem, dziękuję!

Dieta po resekcji żołądka

10 miesięcy temu

Może ktoś z Was ma przygotowany jakiś jadłospis (chociaż pewnie lepiej indywidualnie go przygotować) i mógłby się podzielić?

Dieta po resekcji żołądka

10 miesięcy temu

Gdyby ktoś też szukał takich informacji, to tutaj znalazłam też kilka dodatkowych informacji

https://alivia.org.pl/wiedza-o-raku/odzywianie-w-okresie-okolooperacyjnym/


„Wśród produktów i potraw zalecanych po operacji znajdują się m. in..: biszkopty, pieczywo pszenne, płatki ryżowe, ryż, makarony, gotowane i rozdrobnione chude mięso drobioweoraz chude ryby, gotowane warzywa (marchewka, ziemniaki, buraki, dynia) i pieczone owoce (np. jabłka), produkty mleczne o obniżonej zawartości tłuszczu (np. chude twarogi, jogurty, kefiry), kisiele, budynie, przetarte kompoty, woda mineralna niegazowana, słaba herbata, zupy przygotowywane na wywarach warzywnych oraz łagodne przyprawy.

Do produktów i potraw przeciwwskazanych po zabiegu operacyjnym zalicza się m. in.: pieczywo pełnoziarniste, produkty smażone w głębokim tłuszczu (np. schabowy w panierce, placki ziemniaczane, frytki), surowe warzywa i owoce, słodycze, nasiona roślin strączkowych (np. fasola, groch, soja, bób), warzywa kapustne i cebulowe, tłuste sery i mięsa (np. wieprzowina, wołowina), podroby, wysokoprocentowe śmietany, majonez, smalec, słonina, napoje gazowane, kakao, kawa, słone przekąski oraz ostre przyprawy.”

Dieta po resekcji żołądka

10 miesięcy temu

Moja przyjaciółka będzie się wspierać Nutramilem, ale oprócz tego chce jak najszybciej zacząć jeść „normalne” jedzenie, tyle tylko, że będzie miksowane. No i pytanie, czy macie jakieś wskazówki? Wiem o tym, żeby 

  • gotować na parze,
  • było dużo białka, 
  • żeby jeść często i mało, nie przesadzać z ilością na początku
  • po jedzeniu najlepiej odczekać jakiś czas w pozycji półleżącej, by nie było zgagi
  • dokładnie żuć i dużo pic
  • jeść potrawy lekkie, nic smażonego
  • delikatne ale wartościowe jedzenie ,żadnych suchych twardych produktów

Czy dodalibyście coś jeszcze, najlepiej z doświadczenia swojego lub bliskich? Wiem, że to w dużej mierze indywidualna sprawa, ale łatwiej będzie kiedy będzie jakiś „plan” na pierwsze pooperacyjne dni, zawsze to trochę odciąża.