Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV – Human papillomavirus) jest według Centers for Disease Control and Prevention (CDC) najczęstszą infekcją przenoszoną drogą płciową w USA. Prawie wszystkie osoby aktywne seksualnie zarażą się w pewnym momencie tym wirusem, bez negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Jednak HPV może także prowadzić do rozwoju łagodnych brodawek, ale także nowotworu złośliwego. Niemal wszystkie przypadki nowotworu złośliwego szyjki macicy związane są z infekcją HPV. Wirus ten jest także przyczyną nowotworów złośliwych sromu, pochwy, odbytu oraz gardła.

Szczepienie przeciw HPV zapobiega infekcjom poszczególnymi typami tego wirusa i jest najbardziej efektywne, kiedy jest zastosowane przed zakażeniem. Dlatego American Cancer Society (ACS) zaleca szczepienia dla chłopców i dziewcząt w wieku 11-12 lat, kiedy szczepienie jest związane z najsilniejszą odpowiedzią immunologiczną i kiedy większość dzieci nie rozpoczęła jeszcze swojej aktywności seksualnej. Szczepienie zapobiega dwóm typom HPV, które odpowiadają za 70% wszystkich nowotworów złośliwych szyjki macicy oraz stanów przednowotworowych, jak również za wiele nowotworów złośliwych sromu, pochwy, odbytu oraz gardła.

American Cancer Society rekomenduje:

Początek rutynowych szczepień przeciw HPV dla chłopców i dziewcząt w wieku 11-12 lat.  Mogą się zaczynać wcześniej, u dzieci w wieku 9 lat.

Szczepienia przeciw HPV rekomendowane są także dla kobiet w wieku od 13 do 26 lat oraz mężczyzn w wieku od 13 do 21 lat, którzy nie rozpoczęli szczepień lub rozpoczęli serię szczepień, ale jej nie zakończyli. Mężczyźni w wieku 22-26 lat również mogą być szczepieni. Należy pamiętać, że dla osób w wieku 22-26 lat, które nie były do tej pory szczepione lub nie zakończyły rozpoczętej serii szczepień, efektywność szczepienia w redukcji ryzyka nowotworów złośliwych jest obniżona.

Szczepienie jest również rekomendowane dla mężczyzn do 26 roku życia, którzy mieli kontakty seksualne z innymi mężczyznami oraz dla osób z osłabionym układem immunologicznym (w tym dla osób z infekcję HIV), które nie były wcześniej szczepione.