W artykule opublikowanym w Cancer Epidemiol Biomarkers Prev autorzy przedstawili analizę trendów zachorowalności i umieralności na nowotwory złośliwe na świecie. Do analizy wykorzystano bazę danych CANCERMondial  Międzynarodowej Organizacji do Badań nad Rakiem (International Agency for Research on Cancer).  Analizowano trendy zachorowalności i umieralności w okresie 2003-2007 oraz, dla wybranych krajów z pięciu kontynentów, trendy umieralności do roku 2012. Kraje o wysokich dochodach (high-income countries, HIC) charakteryzują się najwyższą ogólną zachorowalnością na nowotwory złośliwe oraz najwyższą zachorowalnością na nowotwory płuca, piersi, gruczołu krokowego oraz jelita grubego i odbytnicy. Nowym zjawiskiem jest to, że część krajów o średnich i niskich dochodach (low- and middle-income countries, LMIC) również znajduje się w grupie krajów o najwyższej zachorowalności na w/w nowotwory. Dla nowotworów złośliwych płuca, piersi, gruczołu krokowego oraz jelita grubego i odbytnicy obserwuje się spadek umieralności w krajach HIC  przy wzroście umieralności w krajach LMIC.  Kraje o średnich i niskich dochodach charakteryzują się najwyższymi wskaźnikami występowania nowotworów złośliwych żołądka, wątroby, przełyku i szyjki macicy.

Pomimo faktu, że zachorowalność na nowotwory złośliwe w krajach HIC pozostaje na wysokim poziomie, obserwowane trendy wskazują na stabilizację lub spadek zachorowalności i umieralności spowodowany obniżeniem narażenia na znane czynniki ryzyka, powszechnością badań przesiewowych, rozpoznawaniem nowotworów we wczesnych stadiach zaawansowania oraz poprawą efektywności leczenia (ostatni element wpływa tylko na obniżenie umieralności). Dla kontrastu, wskaźniki występowania nowotworów dla wielu krajów LMIC rosną ze względu na wzrost ekspozycji na dym papierosowy, wzrost masy ciała i niską aktywność fizyczną. W krajach o średnich i niskich dochodach obserwuje się również nieproporcjonalnie wysoki udział nowotworów, których przyczyną są infekcje.

Autorzy analizy podkreślają konieczność podjęcia działań w zakresie prewencji nowotworów celem obniżenia występowania nowotworów złośliwych w krajach o wysokich dochodach oraz zatrzymania wzrostu występowania nowotworów w krajach o średnich i niskich dochodach.