Nowotwory złośliwe piersi to najczęstsza przyczyna zachorowań oraz pierwsza przyczyna zgonów z powodu nowotworów złośliwych u kobiet na świecie. Autorzy artykułu przeprowadzili analizę zmian zachorowalności i umieralności na nowotwory piersi od 1993 roku odpowiednio dla 39 (zachorowalność) oraz 57 krajów (umieralność) wykorzystując dane Międzynarodowej Organizacji do Badań nad Rakiem (International Agency for Research on Cancer) oraz Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization).   

W ostatnich latach obserwuje się zróżnicowanie trendów zachorowalności i umieralności na nowotwory piersi na świecie. W krajach Europy Zachodniej i Północnej (9 badanych krajów) wzrostowi zachorowalności towarzyszy spadek umieralności. We Francji, Izraelu, Włoszech, Hiszpanii i Norwegii notuje się spadek zarówno zachorowalności jak i umieralności. Kontrastowo, wzrost obu współczynników obserwuje się w Kolumbii, Ekwadorze oraz Japonii. Wzrost umieralności jest charakterystyczny także dla Brazylii, Egiptu, Gwatemali, Kuwejtu, Mauritiusu, Meksyku oraz Mołdawii.

Podsumowując wyniki analizy autorzy podkreślają, że umieralność na nowotwory złośliwe piersi obniża się w krajach bogatych (high-income countries) pomimo wzrostu lub stabilnego poziomu zachorowalności. W krajach rozwijających się obserwowany jest wzrost zarówno zachorowalności jak i umieralności. Zróżnicowanie wartości współczynników oraz trendów zachorowalności i umieralności na nowotwory piersi jest wynikiem wpływu czynników ryzyka oraz dostępności do wczesnej diagnostyki (badania przesiewowe) oraz odpowiednich metod  leczenia.