Pomimo kontrowersji związanych ze skryningiem nowotworów gruczołu krokowego, rutynowe wykonywanie badań PSA (antygen swoisty dla gruczołu krokowego) zwiększa przeżywalność u mężczyzn z rozsianym nowotworem prostaty. Mężczyźni z nowotworem gruczołu krokowego rozpoznanym i leczonym w czasach rozpowszechnionych badań PSA żyją dłużej niż osoby leczone przed „erą PSA”.  Analizy dokonano na podstawie badań przeprowadzonych w populacji amerykańskiej.

Wprawdzie, według autorów, nie całość pozytywnego efektu w postaci dłuższej przeżywalności związana jest z badaniami PSA (lepsza diagnostyka i efektywniejsze metody leczenia), nie ma jednak wątpliwości, że rutynowe wykonywanie badań PSA ma też w tym  istotny udział.

Efektywność przesiewowych badań PSA jest kontrowersyjna, American Cancer Society nie zaleca ich wykonywania bez uprzedniej rozmowy z pacjentem odnośnie możliwych pozytywnych i negatywnych skutków badania. Podstawowe argumenty przeciwko skryningowi PSA to wykonywanie dodatkowych badań u mężczyzn bez nowotworu złośliwego oraz leczenie przypadków, które nie powodowałyby negatywnych skutków dla zdrowia.