W czasie europejskiego szczytu nowotworowego (European Cancer Summit) ECCO 2019, zidentyfikowano eliminację nowotworów złośliwych oraz innych chorób, których przyczyną jest infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), jako bardzo istotny i aktualny cel zdrowotny. Programy, których celem jest eliminacja nowotworów złośliwych związanych z infekcją HPV do roku 2030 powinny zostać opracowane i wdrożone przez wszystkie kraje europejskie.
Międzynarodowa Organizacja Zdrowia (WHO) jako cele dla populacji światowej w walce z nowotworami szyjki macicy określiła wskaźniki 90-70-90:
- 90% - odsetek dziewczynek zaszczepionych przeciw HPV przed ukończeniem 15 roku życia,
- 70% - odsetek kobiet biorących udział w badaniach przesiewowych nowotworów szyjki macicy w wieku 35 i 45 lat,
- 90% - odsetek kobiet z nowotworem szyki macicy, które uzyskają dostęp do odpowiedniej terapii i opieki.
Europejskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej oraz Europejska Federacja Kolposkopii zalecają wprowadzenie szczepień przeciw HPV zarówno dla dziewczynek jak i dla chłopców.
Nowotwory złośliwe szyjki macicy przestaną być istotnym problemem zdrowotnym jeżeli standaryzowana względem wieku zachorowalność osiągnie poziom poniżej 4 przypadków na każde 100 000 kobiet rocznie.
W podsumowaniu strategii stwierdza się:
O ile zachorowalności na nowotwory szyki macicy przy aktualnych strategiach nie da się zredukować do zera, to poziom eliminacji (podany powyżej) jest do osiągnięcia w XXI wieku przez każdy kraj na świecie.
[artykuł przygotował Piotr Wojtyś na podstawie:
https://www.eccosummit.eu/Resolutions/HPV]