Niedobór i zaburzenia snu są istotnymi problemami zdrowotnymi. Niewiele jednak danych epidemiologicznych dotyczy wpływu czasu trwania oraz przerw we śnie na ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy gruczołu krokowego. W ramach badania Health Professionals Follow-Up Study analizowano prospektywnie poszczególne elementy snu w populacji 32 141 mężczyzn. W badanej populacji nowotwory złośliwe gruczołu krokowego rozpoznano u 4 261 mężczyzn, z których 563 zmarło z powodu tego nowotworu. Przeprowadzona analiza dotyczyła wpływu czasu trwania snu oraz jego zaburzeń na ogólne ryzyko wystąpienia nowotworów złośliwych gruczołu krokowego oraz ryzyka wystąpienia przypadków kończących się zgonem. Dane dotyczące snu zebrano w 2004 roku dla 19 639 mężczyzn w tym dla 930 z rozpoznanym nowotworem gruczołu krokowego (50 przypadków letalnych).        

W momencie rozpoczęcia badania (rok 1997) 2% mężczyzn określiło długość swojego nocnego snu na nie więcej niż 5 godzin.  Nie wykazano związku pomiędzy długością snu ani zmianą czasu jego trwania a ryzykiem wystąpienia nowotworu prostaty. Wstawanie w nocy, trudności z zaśnięciem lub zbyt wczesne budzenie się również nie wpływały na poziom ryzyka. W 2004 roku 6% mężczyzn odpowiedziało w czasie wywiadu, że nigdy nie budzą się rano wypoczęci. Dla tej grupy zaobserwowano wyższe ryzyko wystąpienia przypadków nowotworu gruczołu krokowego kończących się zgonem,  RR=3.05 (95%CI=1.15-8.10).

Wyniki przeprowadzonego badania prospektywnego nie dają jednoznacznych wniosków odnośnie wpływu czas odpoczynku nocnego i jego przerw na ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy gruczołu krokowego u mężczyzn.