Palenie papierosów oraz nadmierna masa ciała to istotne czynniki ryzyka występowania nowotworów złośliwych, których zapobieganie może być istotnym elementem działań w ramach profilaktyki pierwotnej. Celem badania przeprowadzonego w Szwajcarii było oszacowanie wpływu tych czynników ryzyka na umieralność z powodu nowotworów złośliwych. Populację badaną stanowiła grupa 35 784 kobiet i mężczyzn w wieku 14-99 lat, którzy uczestniczyli w badaniach populacyjnych w latach 1977-1993.
Zaobserwowane ogólne ryzyko zgonu z powodu nowotworów złośliwych było ponad dwukrotnie wyższe u osób palących największe ilości papierosów (w porównaniu z osobami niepalącymi), HR=2.32 (95%CI=2.04-2.63). Otyłość (BMI >=30 kg/m2) w przeprowadzonej analizie wiązała się z 15% wzrostem ryzyka zgonu z powodu nowotworów złośliwych (w relacji do „normalnej” masy ciała), HR=1.15 (95%CI=1.01-1.32). Palenie dużych ilości papierosów (>=20 papierosów dziennie) powodowało przede wszystkim wzrost ryzyka zgonu z powodu nowotworów złośliwych płuca, górnego odcinka przewodu pokarmowo-oddechowego, trzustki, pęcherza moczowego i wątroby, ale przyczyniało się także do wzrostu umieralności z powodu innych nowotworów. Otyłość w badanej populacji prowadziła do wzrostu ryzyka zgonu z powodu nowotworów wątroby, trzonu macicy, szyjki macicy oraz jajnika. Szacuje się, że w przeprowadzonym badaniu ponad 20% zgonów z powodu nowotworów złośliwych wiązało się z paleniem papierosów oraz nadmierną masą ciała (BMI >=25 kg/m2).
Podsumowując wyniki badania autorzy wskazują, że palenie papierosów jest silniejszym czynnikiem ryzyka zgonu z powodu nowotworów złośliwych niż nadmierna masa ciała. W przypadku nowotworów płuca, wątroby i trzustki występowanie obu czynników ryzyka powoduje zwielokrotnienie ryzyka zgonu.