Nadwaga oraz przyrost masy ciała w dorosłym wieku wiążą się ze wzrostem ryzyka zachorowania na nowotwór złośliwy piersi u kobiet po menopauzie. Jednak wpływ masy ciała w młodym wieku oraz okresu, w którym nastąpił przyrost masy ciała, na ryzyko występowania pomenopauzalnych nowotworów piersi, nie jest dobrze udokumentowany. 

Populacyjne badanie typu case-control przeprowadzone została w grupie 739 kobiet po menopauzie ze zdiagnozowanym nowotworem złośliwym piersi oraz 815 kobiet stanowiących grupę kontrolną. W czasie wywiadu panie odpowiadały na pytania o masę ciała w wieku 20, 40 i 50  lat, jak również masę ciała na rok przed diagnozą nowotworu piersi.

W analizie nie wykazano związku pomiędzy masą ciała w wieku 20 lat a ryzykiem zachorowania na nowotwór złośliwy piersi po menopauzie. Na ryzyko zachorowania wpływała natomiast zmiana masy ciała pomiędzy 40 i 50 rokiem życia. Wzrost wartości BMI (Indeks Masy Ciała) o 5 kg/m2 wiązał się w badanej populacji z 45% wzrostem ryzyka zachorowania na nowotwór złośliwy piersi po menopauzie (OR=1.45, 95%CI=1.06-1.98). Zaobserwowany wzrost ryzyka zachorowania związany z przyrostem masy ciała był bardziej jednoznaczny u kobiet z niższą masą ciała w wieku 20 lat, u starszych kobiet (po 65 roku życia) oraz u kobiet niestosujących hormonalnej terapii zastępczej.

Wyniki badania wskazują na istotność kontrolowania masy ciała przez kobiety w średnim wieku.  Wpływ niskiej masy ciała u młodych kobiet na ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy piersi po menopauzie wymaga dalszych analiz.