Autorzy badania analizującego trendy umieralności na nowotwory złośliwe jelita grubego i odbytnicy w Europie wskazują na duże zróżnicowanie wartości współczynników pomiędzy różnymi regionami Europy oraz pomiędzy mężczyznami i kobietami. Analizę wykorzystującą dane WHO przeprowadzono dla 34 krajów europejskich dla lat 1970-2011. W ciągu ostatnich 40 lat obserwowany był spadek umieralności na nowotwory jelita grubego i odbytnicy w wielu krajach europejskich, w dużej mierze związany z obniżeniem wpływu niektórych czynników ryzyka (alkohol, palenie papierosów), lepszą zgłaszalnością na badania przesiewowe oraz poprawą efektywności leczenia. Jednak istotne różnice w umieralności ciągle występują szczególnie pomiędzy północno-zachodnią częścią kontynentu (gdzie spadek umieralności wystąpił najwcześniej i był największy) oraz resztą Europy.
W okresie 1989-2011 w badanych krajach umieralność na nowotwory jelita grubego i odbytnicy wzrosła średnio o 6% u mężczyzn oraz spadła o 15% u kobiet. Redukcję umieralności o ponad 25% u mężczyzn oraz o ponad 30% u kobiet zaobserwowano w Austrii, Szwajcarii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Belgii, Czechach, Luksemburgu oraz Irlandii. Spadek o 17% lub niższy wystąpił dla obu płci w Szwecji oraz Holandii. W tym samym czasie niewielki spadek umieralności lub jego brak obserwowano w większości krajów Europy Środkowej. Znaczny wzrost umieralności zanotowano w Chorwacji, Macedonii i Rumunii dla obu płci oraz dla większości krajów Europy Wschodniej u mężczyzn. W krajach dla których zaobserwowany spadek umieralności był największy, obserwuje się również najwyższy poziom uczestnictwa w badaniach wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego i odbytnicy, szczególnie w badaniach endoskopowych.
Prawdopodobne przyczyny występowania różnic w umieralności pomiędzy mężczyznami i kobietami to: niższy poziom uczestnictwa w programach skryningowych u mężczyzn, ich mniejsza świadomość zdrowotna oraz niechęć do korzystania ze świadczeń zdrowotnych. U mężczyzn obserwuje się także wyższe spożycie alkoholu oraz większe rozpowszechnienie palenia papierosów.