Nowotwory złośliwe jelita grubego i odbytnicy to jedne z najczęściej diagnozowanych nowotworów na świecie, których częstotliwość występowania regularnie wzrasta. Jednak istnieją działania, które każdy może podjąć, aby ograniczyć ryzyko zachorowania:

  1. Bierz udział w badaniach przesiewowych celem rozpoznania zmian nowotworowych zanim pojawią się pierwsze symptomy choroby. W czasie badania przesiewowego mogą zostać rozpoznane i usunięte polipy z jelita zanim rozwiną się w stan nowotworowy. American Cancer Society zaleca udział w badaniach przesiewowych od wieku 45 lat. Według zaleceń europejskich, rekomenduje się udział w badaniach przesiewowych w celu rozpoznania nowotworów złośliwych jelita grubego i odbytnicy dla osób w wieku 50-74 lata (badanie na krew utajoną w kale lub kolonoskopia). 
  2. Jedz dużo warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych. Dieta zawierająca wymienione produkty obniża ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe jelita grubego i odbytnicy. Ogranicz spożycie czerwonego mięsa (wieprzowina, wołowina, jagnięcina) oraz mięsa przetworzonego (np. hot dogi), których konsumpcja zwiększa ryzyko wystąpienia tych nowotworów. 
  3. Ćwicz regularnie. Aktywność fizyczna redukuje ryzyko zachorowania. U osób biernych fizycznie ryzyko zachorowania jest wyższe.
  4. Utrzymuj odpowiednią masę ciała. Badania epidemiologiczne wskazują na wzrost ryzyka zachorowania na nowotwory jelita grubego i odbytnicy u osób z nadwagą oraz otyłością. Odpowiednia dieta w połączeniu z aktywnością fizyczną pozwalają kontrolować masę ciała.  
  5. Nie pal papierosów. Wieloletni palacze charakteryzują się wyższym ryzykiem zachorowania i zgonu z powodu nowotworów złośliwych jelita grubego i odbytnicy.
  6. Ogranicz spożycie alkoholu. American Cancer Society zaleca konsumpcję nie więcej niż 2 drinków dziennie przez mężczyzn oraz jednego przez kobiety. 1 drink to około 360 ml piwa, 150 ml wina lub 45 ml wódki.

[Tekst przygotował Piotr Wojtyś, bazując na danych: http://www.cancer.org/latest-news/six-ways-to-lower-your-risk-for-colon-cancer.html]