American Cancer Society podzieliło się swoimi rekomendacjami dotyczącymi szczepienia przeciwko koronawirusowi (COVID-19) wśród pacjentów onkologicznych. Zarówno szczepionka firmy Pfizer-BioNTech, jak i firmy Moderna, są cały czas badane pod względem skuteczności i ewentualnych skutków ubocznych. Obie szczepionki zostały zaaprobowane przez FDA, czyli amerykańską Agencję Żywności i Leków oraz EMA, czyli Europejską Agencję Leków.

W trakcie badań nad szczepionkami nie uwzględniono pacjentów onkologicznych, ponieważ najpierw chciano zbadać czy zadziałają w organizmie osób zdrowych. Leczenie onkologiczne jest nierzadko obciążające dla układu immunologicznego, a zdrowy układ immunologiczny pozwala szczepionce na prawidłowe działanie, czyli uodpornienie człowieka (wyjątkiem tu jest szczepienie przeciwko grypie, które podaje się osobom w trakcie leczenia onkologicznego, jak i po nim).  Z tego względu, na razie nie zaleca się szczepienia pacjentów onkologicznych przeciwko COVID-19, zarówno tych leczonych chemioterapią, jak i radioterapią. Jeżeli chodzi o pacjentów poddanych innym formom leczenia, jak np. immunoterapia, czy hormonoterapia, ACS zaleca konsultację z lekarzem prowadzącym na temat możliwości zaszczepienia; to samo zaleca się dla pacjentów po chorobie nowotworowej.

Należy pamiętać, że niezależnie od tego czy dana osoba zostanie zakwalifikowana do szczepienia czy też nie, nadal wszystkich obowiązują zasady dystansu społecznego, noszenia maseczek i jak najczęstszego mycia i/lub dezynfekcji rąk. Szczególnie do tych zasad powinny stosować się osoby chore na nowotwory, jak i ich bliscy, ponieważ pacjenci onkologiczni mogą być bardziej narażeni na zakażenie koronawirusem, a co za tym idzie, na cięższy przebieg choroby.