W Szanghaju przeprowadzone zostało populacyjne badanie typu case-control (761 przypadków zachorowań na nowotwory trzustki, 794 osoby w grupie kontrolnej), którego celem było oszacowanie wpływu stosowania aspiryny na ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe trzustki.

Regularne stosowanie aspiryny (w jakimkolwiek okresie) wiąże się z prawie 50% redukcją ryzyka zachorowania na nowotwór trzustki, OR=0.54 (95%CI=0.40-0.73). Ryzyko zachorowania obniża się o 8% dla każdego roku stosowania, RR=0.92 (95%CI=0.87-0.97).

Na podstawie przeprowadzonego badania można stwierdzić, że regularne zażywanie aspiryny obniża ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy trzustki prawie o połowę. Osoby stosujące aspirynę w ramach prewencji innych chorób obniżają w ten sposób także swoje ryzyko zachorowania na nowotwór trzustki. Pomimo pozytywnego wpływu w profilaktyce chorób serca i układu krążenia a także niektórych nowotworów złośliwych, należy zwrócić uwagę na skutki uboczne stosowania aspiryny w postaci ryzyka nasilonego krwawienia. Indywidualne decyzje odnośnie stosowania aspiryny muszą być podejmowane poprzez oszacowanie korzyści i negatywnych skutków jej stosowania dla danej osoby.