Nowotwory złośliwe jelita grubego i odbytnicy to jedne z najczęściej diagnozowanych nowotworów na świecie, których częstotliwość występowania regularnie wzrasta. Jednak istnieją działania, które każdy może podjąć, aby ograniczyć ryzyko zachorowania:

1. Bierz udział w badaniach przesiewowych.
W czasie badania przesiewowego mogą zostać rozpoznane stany przedrakowe takie jak np. polipy, które dzięki badaniu zostaną usunięte z jelita zanim rozwiną się w stan nowotworowy. American Cancer Society zaleca udział w badaniach przesiewowych już od wieku 45 lat. Zalecenia europejskie, rekomendują udział w badaniach przesiewowych w celu rozpoznania nowotworów złośliwych jelita grubego i odbytnicy dla osób w wieku 50-74 lata (badanie na krew utajoną w kale, kolonoskopia).

2. Jedz dużo warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych.
Dieta zawierająca wymienione produkty obniża ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe jelita grubego i odbytnicy. Ogranicz spożycie czerwonego mięsa (wieprzowina, wołowina, jagnięcina) oraz mięsa przetworzonego (np. hot dogi), których konsumpcja zwiększa ryzyko wystąpienia tych nowotworów.

3. Ćwicz regularnie.
Aktywność fizyczna redukuje ryzyko zachorowania. U osób biernych fizycznie ryzyko zachorowania jest wyższe.

4. Utrzymuj odpowiednią masę ciała.
Badania epidemiologiczne wskazują na wzrost ryzyka zachorowania na nowotwory jelita grubego i odbytnicy u osób z nadwagą oraz otyłością. Odpowiednia dieta w połączeniu z aktywnością fizyczną pozwalają kontrolować masę ciała.

5. Nie pal papierosów.
Wieloletni palacze charakteryzują się wyższym ryzykiem zachorowania i zgonu z powodu nowotworów złośliwych jelita grubego i odbytnicy.

6. Ogranicz spożycie alkoholu.
American Cancer Society zaleca konsumpcję nie więcej niż 2 drinków dziennie przez mężczyzn oraz jednego przez kobiety. 1 drink to około 360 ml piwa, 150 ml wina lub 45 ml wódki (http://www.cancer.org/latest-n...).