Kiedy wyjdziemy na zewnątrz cieszyć się słońcem, oczywiście stosując się do zasad bezpieczeństwa, które będą obowiązywać. Pamiętajmy jednak, że drugą naturą człowieka powinno być zapewnienie sobie odpowiedniej ochrony przed niekorzystnym wpływem promieniowania słonecznego. Ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe (UV) jest głównym czynnikiem ryzyka wystąpienia nowotworów złośliwych skóry. Zbyt częsta ekspozycja jest również przyczyną oparzeń skóry, chorób oczu i przedwczesnego pojawienia się zmarszczek. Jednak stosowanie odpowiednich mechanizmów ochronnych może obniżyć ryzyko niekorzystnego wpływu promieniowania UV.

Aby bezpiecznie przebywać na słońcu:

  • Stosuj odzież ochronną oraz nakrycia głowy (kapelusz z szerokim rondem) okrywające jak największą powierzchnię skóry.
  • Wybieraj okulary przeciwsłoneczne blokujące co najmniej 99% promieniowania UV.
  • Używaj kremów ochronnych o szerokim spectrum działania i SPF co najmniej 30 i smaruj nimi skórę co każde 2 godziny oraz po każdej kąpieli i wysiłku fizycznym.
  • Szukaj cienia: ogranicz przebywanie na słońcu w godzinach 10-16, kiedy ekspozycja na promieniowanie UV jest największa.
  • Unikaj łóżek do opalania się i solariów: mogą być przyczyną uszkodzeń skóry oraz zwiększać ryzyko nowotworów skóry.

Wybierając krem ochronny, wybieraj ten o szerokim spektrum działania, który chroni przed promieniowaniem UVA i UVB. Wszystkie kremy chronią przed ekspozycją na promieniowanie UVB, które jest główną przyczyną oparzeń skóry, jednak promieniowanie UVA również przyczynia się do rozwoju nowotworów skóry i przyspiesza przedwczesne starzenie się.

Wybieraj taki krem, który charakteryzuje się SPF (sun protection factor) 30 lub więcej. Im wyższe SPF, tym większa ochrona przed promieniowaniem UV, ale im wyższe wartości SPF, tym różnica w spektrum ochronnym pomiędzy nimi jest mniejsza. SPF15 filtruje 93% promieniowania UVB, SPF30 zatrzymuje około 97% promieniowania, SPF50 zatrzymuje około 98%, a SPF100 99% promieniowania UVB. Żaden krem nie zapewnia kompletnej ochrony, jednak kremy o SPF poniżej 15 chronią jedynie przed oparzeniami skóry, ale już nie przed rozwojem nowotworów skóry.

[artykuł przygotował Piotr Wojtyś w oparciu o: https://www.cancer.org/latest-news/stay-sun-safe-this-summer.html]