Duży przyrost masy ciała w ciągu wielu lat, zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe dla których czynnikiem ryzyka jest nadwaga i otyłość, o 50% u mężczyzn oraz o prawie 20% u kobiet. Takie są wyniki badania, którego wyniki zaprezentowane zostały na National Cancer Research Institute's (NCRI) Cancer Conference w  Liverpoolu.

Badacze z uniwersytetu w Manchesterze oraz z Health eResearch Centre analizowali przyrost masy ciała u dorosłych osób na przestrzeni wielu lat i jego wpływ na ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe. W badaniu udział wzięło prawie 300 000 osób (177 500 mężczyzn oraz 111 500 kobiet) dla których analizowano zmianę wartości BMI (Indeks Masy Ciała) pomiędzy 18 i 65 rokiem życia. Średni czas obserwacji dla populacji wyniósł 15 lat, w którym to okresie sprawdzano występowanie nowotworów złośliwych, dla których czynnikiem ryzyka jest nadwaga.  Zaobserwowano, że ryzyko zachorowania u mężczyzn, dla których wykazano wzrost BMI z 22 do 27, jest o 50% wyższe w relacji dla mężczyzn utrzymujących zdrową masę ciała. Wzrost był jeszcze wyższy (53%) u mężczyzn, którzy na podstawie wartości BMI, przeszli z kategorii nadwaga do kategorii chorobliwa otyłość. U kobiet, dla których zaobserwowano zmianę wartości BMI z 23 do 32, wykazano 17% ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe zależne od masy ciała w relacji do kobiet, które utrzymywały stabilną zdrową masę ciała. W badanej populacji zdiagnozowano około 15 000 nowotworów złośliwych związanych z nadwagą i otyłością u osób przed 65 rokiem życia (około 9400 u kobiet oraz 5 500 u mężczyzn).

W krajach rozwiniętych nadwaga i otyłość to drugi, po paleniu papierosów, najistotniejszy czynniki ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe. Do nowotworów, dla których nadwaga jest czynnikiem ryzyka należą min. nowotwory jelita grubego i odbytnicy, piersi, trzonu macicy, jajnika oraz trzustki. Autorzy badania podkreślają istotność przekazywania informacji o odpowiednich sposobach redukcji masy ciała osobom z nadwagą oraz potrzebie utrzymywania zdrowej masy ciała. Drobne zmiany w diecie oraz aktywność fizyczna to elementy zdrowego stylu życia pozwalające utrzymywać  odpowiednią masę ciała.  Nie gwarantuje to, że nie zachorujemy na nowotwór złośliwy, jednak pozwoli zredukować ryzyko a prawidłowa masa ciała przynosi także inne korzyści zdrowotne.