W nadchodzących latach liczba zgonów z powodu nowotworów złośliwych będzie spadać przy jednoczesnym wzroście liczby zachorowań związanym ze starzeniem się populacji. Głównym celem profilaktyki nowotworowej w Europie będzie propagowanie zdrowej diety, utrzymywania odpowiedniej wagi ciała oraz obniżenie liczby osób palących papierosy. Zdrowa dieta w Europie to dieta śródziemnomorska oparta na dużej liczbie i różnorodności warzyw i owoców, wysokiej konsumpcji produktów zbożowych, spożywaniu oliwy z oliwek jako dodatku do potraw, małej ilości czerwonego mięsa oraz umiarkowanym spożyciu wina.

Dieta śródziemnomorska redukuje ryzyko wystąpienia chorób serca i nowotworów złośliwych. Biologiczny mechanizm dobroczynnego wpływu tej diety wiąże się z odpowiednią proporcją kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-3, wysoką zawartością błonnika, antyoksydantów i polifenoli znajdujących się w owocach, warzywach, oliwie z oliwek i winie.   

Dieta śródziemnomorska to również „śródziemnomorski” styl picia alkoholu, to jest regularne, umiarkowane spożycie wina, głównie do posiłków. Taki sposób picia alkoholu zwiększa długość życia, obniża ryzyko wystąpienia chorób serca i nie wpływa na ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy. Natomiast wysokie spożycie alkoholu wiąże się z ze wzrostem ryzyka wystąpienia nowotworów układu pokarmowego, górnego odcinka układu oddechowego, wątroby i nowotworów piersi. Dlatego zalecane spożycie alkoholu to nie więcej niż dwa drinki dziennie dla mężczyzn i jeden dla kobiet (drink to około 300 gramów piwa, 140 g wina, 50 g wódki).