American Cancer Society opublikowała 3 edycję The Cancer Atlas, wydawnictwa przedstawiającego aktualną sytuację epidemiologiczną w zakresie nowotworów złośliwych w skali świata (dane z 185 krajów). Opisując nierówności w występowaniu nowotworów, autorzy podkreślają, ze postęp w walce z chorobami nowotworowymi jest nie tylko możliwy, ale także osiągalny. Istotnym jest aby zrobić wszystko, żeby każdy mógł skorzystać z dostępnych metod walki z nowotworami.

Przykłady działań opisanych w The Cancer Atlas:

Zgony na nowotwory związane z paleniem papierosów

Globalny problem:

Tytoń pozostaje ciągle główną przyczyną zgonów na nowotwory w skali świata. Większość osób palących papierosy (około 80%) mieszka w krajach o niskich lub średnich dochodach.

Globalne rozwiązanie:

Stosowanie rozwiązań, które okazały się skuteczne i ocaliły już miliony osób: podatki na wyroby tytoniowe, strefy wolne od dymu tytoniowego, zaostrzenie ograniczeń w reklamie, graficzne ostrzeżenia na opakowaniach papierosów.

Nowotwory złośliwe szyjki macicy

Globalny problem:

Szczepienie przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) może chronić przed infekcją, która jest przyczyną 90% zachorowań na nowotwory szyjki macicy. Szczepienia przeciw HPV nie są dostępne na całym świecie, szczególnie w Afryce, gdzie zachorowalność na te nowotwory jest najwyższa.

Globalne rozwiązanie:

Ogólnie dostępne badania przesiewowe w połączeniu ze szczepieniami przeciw HPV mogą uchronić ponad 13 mln kobiet przed zachorowaniem do roku 2069 i ostatecznie spowodować, ze nowotwory złośliwe szyjki macicy przestaną być istotnym problemem zdrowotnym.

Nowotwory u dzieci

Globalny problem:

Aktualnie przeżywalność 5-letnia dzieci po diagnozie nowotworu złośliwego w krajach wysokorozwiniętych wynosi ponad 80%, przy przeżywalności 20% w krajach o niskich dochodach.

Globalne rozwiązanie:

Działania zmierzające do poprawy wczesnej wykrywalności nowotworów oraz dostępności do odpowiedniej terapii pozwolą poprawić 5-letnią przeżywalność do poziomu 60% w krajach o niskich dochodach i ocalić ponad 1 mln dzieci w ciągu 10 lat.


[tekst przygotował Piotr Wojtyś. Źródło: http://www.cancer.org/latest-news/the-cancer-atlas-third-edition-shows-progress-against-cancer-is-achievable.html]