Wysoka konsumpcja owoców i warzyw wiąże się z niższym ryzykiem zgonu u kobiet i mężczyzn. Tak wskazują wyniki najnowszego badania przeprowadzonego w populacji prawie 2 mln osób w USA. Dwie porcje owoców plus trzy porcje warzyw to optymalna ilość i recepta na dłuższe życie. Dieta bogata w owoce i warzywa redukuje ryzyko wielu chorób przewlekłych, które mogą prowadzić do śmierci, takich jak nowotwory złośliwe czy choroby serca i układu krążenia.  

Najistotniejsze wnioski z  przeprowadzonych badań: 
  • Spożywanie łącznie 5 porcji owoców i warzyw dziennie wiąże się niższym ryzykiem zgonu. Spożycie wyższe niż 5 porcji dziennie, nie daje dodatkowych korzyści.
  • Spożywanie dwóch porcji owoców oraz trzech porcji warzyw dziennie wpływa w najbardziej istotny sposób na wydłużenie życia.

W porównaniu z osobami, które spożywają łącznie 2 porcje owoców i warzyw dziennie, u osób spożywających 5 porcji dziennie obserwuje się niższe o 13% ogólne ryzyko zgonu, niższe o 12% ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia, niższe o 10% ryzyko zgonu z powodu nowotworów złośliwych oraz niższe o 35% ryzyko zgonu z powodu chorób układu oddechowego.

Największy ochronny wpływ wykazano dla zielonych warzyw liściastych (w tym dla szpinaku, sałaty i jarmużu) oraz owoców i warzyw będących bogatym źródłem beta karotenu i witaminy C (marchew, owoce cytrusowe, owoce jagodowe: jagoda, agrest, malina, truskawka, poziomka, porzeczki, winogrona, borówka, żurawina, aronia).