1.       Utrzymywanie zdrowej masy ciała

Nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwory piersi, szczególnie po menopauzie. W okresie pomenopauzalnym tłuszcz jest głównym źródłem estrogenu w kobiecym organizmie, którego wysoki poziom zwiększa ryzyko nowotworów piersi, podobnie jaki wysoki poziom insuliny, który jest również charakterystyczny dla osób z nadwagą. U pań ze zdrową masą ciała, ważne jest jej utrzymanie. Przy nadwadze, zredukowanie masy ciała nawet w niewielkim stopniu daje korzyści zdrowotne, w tym pozwala obniżyć ryzyko nowotworów piersi.

2.       Aktywność fizyczna i ograniczenie czasu spędzanego w pozycji siedzącej

Wyniki wielu badań epidemiologicznych wskazują, że regularna aktywność fizyczna obniża ryzyko nowotworów piersi. American Cancer Society w zakresie aktywności fizycznej rekomenduje paniom co najmniej 150-300 minut aktywności o średniej intensywności lub 75-150 aktywności o wysokiej intensywności w tygodniu. Dodatkowo ważne aby ograniczać ilość czasu spędzanego w pozycji siedzącej, szczególnie związanego z oglądaniem telewizji czy różnym formami  rozrywki przy ekranach laptopów, tabletów itp.  Powyższe jest  szczególnie istotne jeżeli większość czasu w pracy spędza się w pozycji siedzącej.

3.       Stosowanie się do zasad zdrowego odżywiania się

Zdrowe odżywianie się oznacza różnorodność na talerzu warzyw, roślin strączkowych będących bogatym źródłem błonnika (fasola, groszek), wielokolorowych owoców oraz produktów pełnoziarnistych. Zaleca się paniom ograniczenie spożycia czerwonego mięsa, napojów słodzonych cukrem, produktów wysoko-przetworzonych oraz rafinowanych produktów zbożowych. Taka dieta powala lepiej zadbać o zdrową masę ciała.

4.       Ograniczenie spożycia alkoholu (abstynencja to najlepsze rozwiązanie)

Wyniki badań wskazują, że picie alkoholu zwiększa ryzyko nowotworów piersi. Jeżeli panie spożywają alkohol, to zaleca się aby to był maksymalnie jeden drink dziennie (1 drink to około 360 ml piwa, 150 ml wina lub 45 ml wódki).

5.       Ostrożne stosowanie hormonalnej terapii zastępczej (HTZ)

Stosowanie HTZ w formie estrogenu w połączeniu z progesteronem zwiększa ryzyko nowotworów piersi. Taka terapia zwiększa także gęstość piersi przez co znalezienie zmiany nowotworowej w mammografii może być trudniejsze. Dobra wiadomość jest taka, że po 3 latach od zaprzestania stosowania HTZ, ryzyko zachorowania na nowotwór piersi jest takie samo jako u kobiet nie stosujących HTZ. Dla pań po histerektomii lepszą opcją może być stosowanie HTZ w formie samego estrogenu, która to terapia nie zwiększa ryzyka nowotworu piersi (sam estrogen zwiększa ryzyko nowotworów trzonu macicy). Ważne aby każda kobieta porozmawiała ze swoim lekarzem na temat różnych metod kontroli objawów menopauzy, biorąc pod uwagę pozytywne  i negatywne aspekty każdej z metod.