Celem badania, którego wyniki opublikowane zostały na łamach European Journal of Cancer Prevention, było podsumowanie dotychczasowej wiedzy na temat wpływu picia herbaty na ryzyko zachorowania na różne typy nowotworów złośliwych. Do analizy włączono 87 baz danych (57 artykułów) zawierających 49 812 przypadków zachorowań na nowotwory złośliwe.

Poziom spożycia herbaty nie wpływa na ryzyko wystąpienia nowotworów złośliwych żołądka, jelita grubego i odbytnicy, płuca, trzustki, wątroby, piersi, gruczołu krokowego,  jajnika, pęcherza moczowego oraz glejaków. Wysokie spożycie herbaty obniża o około 30% ryzyko zachorowania na nowotwory jamy ustnej, RR=0.72 (95%CI=0.54-0.95). Wzrost spożycia herbaty o jedną filiżankę dziennie obniża o około 10% ryzyko wystąpienia nowotworu jamy ustnej (RR=0.89, 95%CI=0.80-0.98), nie wpływając jednocześnie na ryzyko wystąpienia innych nowotworów złośliwych.

W szczegółowej analizie uwzględniającej rodzaj pitej herbaty zaobserwowano, że wzrost spożycia czarnej herbaty o jedną filiżankę dziennie wiąże się ze wzrostem ryzyka zachorowania na nowotwór złośliwy piersi. Dodatkowo wykazano, że w „krajach zachodnich” wzrost spożycia herbaty o jedną filiżankę dziennie wiąże się z redukcją ryzyka zachorowania na nowotwór złośliwy pęcherza moczowego. 

Ogólny wniosek z przeprowadzonego badania jest taki, że picie herbaty nie wpływa na ryzyko zachorowania na większość nowotworów złośliwych. Dla niektórych umiejscowień związek uzależniony jest od płci, grupy etnicznej oraz rodzaju herbaty.