Informacje na temat wpływu picia herbaty (szczególnie gorącej) na ryzyko zachorowania na nowotwory przełyku są ciągle niejednoznaczne. W analizie, której wyniki opublikowane zostały na łamach European Journal of Cancer Prevention, autorzy skupili się na oszacowaniu wpływu picia różnych rodzajów herbaty, o różnej temperaturze spożycia, na ryzyko powstawania płaskonabłonkowych nowotworów przełyku. 

Badanie przeprowadzono w populacji chińskiej, w grupie 942 przypadków osób z nowotworem złośliwym oraz w tak samo liczebnej grupie kontrolnej.  Wyższe o prawie 70% ryzyko zachorowania na nowotwór płaskonabłonkowy przełyku zaobserwowano u osób, które piły bardzo gorącą herbatę o temperaturze powyżej 65˚C. Również zwiększona konsumpcja herbaty czarnej i zielonej, szczególnie gorących, wiązała się z wyższym ryzykiem zachorowania. W porównaniu do osób, które miesięcznie spożywały poniżej 300 g liści herbaty w temperaturze mniejszej lub równej 65˚C, ryzyko zachorowania u osób, które spożywały więcej herbaty czarnej lub zielonej i piły ją o temperaturze  większej niż 65˚C było wyższe o 80%. 

Wyniki przeprowadzonego badania są kolejnym dowodem z badań epidemiologicznych wskazującym, że picie bardzo gorącej  herbaty (powyżej 65˚C) zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory płaskonabłonkowe przełyku.