Utrzymuj odpowiednią masę ciała

1. Unikaj wzrostu masy ciała w czasie terapii nowotworowej, niezależnie od tego czy twoja aktualna masa ciała jest „zdrowa” czy też masz nadwagę.

2. Jeżeli masz nadwagę zadbaj o to, aby bezpiecznie obniżyć masę ciała po zakończeniu terapii.

Bądź aktywna (y) fizycznie

1. Wyniki badań wskazują, że ćwiczenia fizyczne w czasie terapii są bezpieczne, wpływają pozytywnie na zdrowie fizyczne i psychiczne.

2.  Aktywność fizyczna po diagnozie nowotworu złośliwego wydłuża życie, jak również obniża ryzyko nawrotu nowotworów złośliwych (pierś, jelito grube i odbytnica, gruczoł krokowy, jajnik).

Stosuj zdrową dietę z dużym udziałem owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych

1. Największy zysk zdrowotny wiąże się z dietą z dużą zawartością owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych, drobiu i ryb oraz ograniczeniem spożycia przetworzonych produktów ziarnistych, czerwonego mięsa (wieprzowina, wołowina, baranina), przetworzonego mięsa (hot-dogi,  szynka, bekon, niektóre kiełbasy), deserów, wysokotłuszczowych produktów nabiałowych oraz produktów smażonych.

2. Dotychczasowe wyniki badań nie wskazują aby stosowanie witamin, ziół oraz innych suplementów diety wpływało na wydłużanie życia.

Bierz udział w rekomendowanych badaniach przesiewowych

1. Osoby po diagnozie nowotworu złośliwego powinny regularnie badać się w ramach przewidzianych badań kontrolnych.

2. Osoby po diagnozie nowotworu złośliwego, jeżeli nie mają innych zaleceń, powinny brać udział w populacyjnych badaniach przesiewowych zgodnie z płcią i wiekiem, dla których takie badania są zalecane.

Opracuj własny plan życia po diagnozie nowotworu złośliwego

1. Poproś zespół, który się tobą zajmuje, o wyjaśnienie planu terapeutycznego i stosuj się do jego zaleceń.

2. Zorientuj się który z lekarzy (onkolog, lekarz pierwszego kontaktu, inny specjalista) powinien być twoim lekarzem prowadzącym w związku z nowotworem złośliwym oraz innymi stanami chorobowymi.   

Zadbaj o swój stan emocjonalny

1. Spędzaj czas z rodziną i przyjaciółmi i rób rzeczy, które sprawiają ci przyjemność

2. Skup się na swoim życiu duchowym w formie, która tobie odpowiada  (życie religijne, kontakt z naturą, medytacje, sztuka).

3. Przyłącz się do grupy wsparcia w twoim regionie.