Onkofobia (kancerofobia) dotyka zarówno osób, które na raka chorowały jak i tych, które nigdy chore nie były. To patologiczny lęk o siebie lub najbliższych. O to, że zachorujesz, znów zachorujesz lub zachoruje ktoś bliski. 

Objawy lęku przed nowotworem mogą być skrajnie różne. Z jednej strony to unikanie wszelkich badań diagnostycznych i wizyt u lekarza z obawy przed wykryciem raka. Z drugiej zaś interpretowanie każdego objawu ze strony organizmu jako objawu nowotworu, ciągłe wizyty u lekarza i domaganie się badań diagnostycznych. 

Mówiąc prosto: i tak źle i tak niedobrze. W pierwszym przypadku onkofobia nie tylko wpływa na nasze codzienne życie ponieważ lęk nas paraliżuje, ale też może spowodować zbyt późne wykrycie choroby i uniemożliwić jej skuteczne leczenie. 

Objawy kancerofobii to nie tylko ciągłe myślenie o chorobie a nawet o śmierci, ale też objawy somatyczne: poty, duszności, problemy oddechowe. 

Jeśli Twój lęk nie jest bardzo silny i pojawia się rzadko, możesz spróbować walczyć z nim samodzielnie. Przywołać miłe wspomnienia, porozmawiać o przyjemnych rzeczach z bliskimi, obejrzeć pogodny wciągający film czy poczytać taką książkę. 

Jeśli jednak objawy onkofobii są u Ciebie na tyle silne, że utrudniają codzienne funkcjonowanie i przygnębiają Cię, musisz skorzystać z porady specjalisty. W tej sytuacji pomogą psychiatra, psychoterapeuta lub psychoonkolog. Psychoterapię wspierają leki, które stłumią Twoje lęki. 

Zdrowia i trzymajcie się.