Wyniki najnowszego badania przeprowadzonego przez naukowców z American Cancer Society wskazują, że obniżenie masy ciała przez kobiety po 50 roku życia może pomóc obniżyć ryzyko nowotworów złośliwych piersi. Nadwaga jest znanym czynnikiem ryzyka zachorowania na raka piersi u kobiet po menopauzie. Cytowane badanie jest pierwszym dużym badaniem epidemiologicznym wskazującym, że obniżenie masy ciała po 50. roku życia może zredukować ryzyko nowotworu piersi, co oznacza, że nigdy nie jest za późno na podjęcie aktywności zmierzającej do obniżenia masy ciała.

Analizę przeprowadzono w populacji ponad 180 tys. kobiet w ramach Pooling Project of Prospective Studies of Diet and Cancer. Naukowcy wykazali, że im większe obniżenie masy ciała, tym niższe ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy piersi i nawet minimalne obniżenie masy ciała skutkuje redukcją ryzyka.

Wykazana redukcja ryzyka w zależności od redukcji masy ciała: redukcja masy ciała o 2-4,5 kg to obniżenie ryzyka o 13%,  4,5-9 kg to redukcja ryzyka o 16%, 9 kg i więcej to obniżenie ryzyka o 26%.

U kobiet, które zredukowały swoją masę ciała o 9kg lub więcej, ale następnie przybrały część ze zredukowanej masy, obserwuje się niższe ryzyko zachorowania niż u kobiet, które utrzymywały stałą masę ciała i nie podjęły działań zmierzających do jej redukcji.

Utrzymywanie zdrowej masy ciała nie jest łatwe dla większości ludzi. Zredukowanie masy ciała nawet w małym stopniu, na przykład 200-205 g tygodniowo, to dobry początek.

[tekst przygotował Piotr Wojtyś, korzystając ze źródła: http://www.cancer.org/latest-news/study-finds-losing-weight-after-50-may-lower-breast-cancer-risk.html]