W ostatnich dniach- 4 października obchodziliśmy Światowy Dzień Onkologii! 

Wiele z nowotworów ma swoje specyficzne objawy, które mogą od razu zasugerować z jakiego typu patologią mamy do czynienia. Rak piersi może objawić się jako guzek albo zgrubienie w tkance gruczołu, krwawienie z przewodu pokarmowego może oznaczać raka jelita grubego, a nowy, szybko rosnący pieprzyk może być czerniakiem. Niestety nie każdy nowotwór daje tak swoiste objawy; często rak rozwija się podstępnie, dając objawy ogólne na które możemy nie zwrócić uwagi, dlatego w tym artykule przedstawiamy kilka objawów ogólnych, które mogą wynikać z choroby nowotworowej.

Należy pamiętać, że nie zawsze występowanie któregokolwiek z niżej wymienionych objawów od razu oznacza nowotwór; wręcz przeciwnie, zazwyczaj tego typu objawy wiążą się z łagodnymi chorobami. Ważne jest jednak, aby tego typu objawów nie bagatelizować, tylko udać się do lekarza, aby upewnić się co do ich charakteru.

▶️ Zmęczenie, osłabienie i niedokrwistość. Objawem często ignorowanym w dzisiejszych czasach jest nadmierna męczliwość czy senność, które zwykle wiążemy z intensywną pracą. Kiedy jednak nawet po odpoczynku problem nie ustaje, pacjent może zacząć szukać przyczyny takiego stanu, co często kończy się w laboratorium na badaniach krwi, gdzie wykrywana jest niedokrwistość. Niedokrwistość może mieć wiele przyczyn, dlatego bardzo ważna jest dokładna diagnostyka, co pozwala na wdrożenie odpowiedniego leczenia. W przypadku chorób nowotworowych zwykle mamy do czynienia z tzw. niedokrwistością chorób przewlekłych, w której zmniejszona jest produkcja krwinek czerwonych. Im dłużej trwa choroba tym cięższy jest jej przebieg i nasilenie objawów. Niedokrwistość w przypadku chorób nowotworowych zwykle wiąże się z krwawieniami z guza, a także z naciekaniem szpiku kostnego czy zaburzeniami wchłaniania witamin potrzebnych do wytwarzania krwinek.

▶️ Niezamierzona utrata masy ciała. Bardzo istotne jest słowo niezamierzona, tzn. niespowodowana dietą czy ćwiczeniami, a raczej będąca samoistnym zjawiskiem. Zwykle taka utrata masy jest spektakularna i pacjenci zrzucają w szybkim tempie kilka a nawet kilkanaście kilogramów. Niezamierzona utrata 5-10% (i więcej) masy ciała w ciągu 6 ostatnich miesięcy powinna być zgłoszona lekarzowi w celu diagnostyki problemu. Według badań, około 40% pacjentów doświadczyło niezamierzonego spadku masy ciała w momencie diagnozy nowotworu. Czasami utrata masy wynika z innych objawów, np. problemów z połykaniem w nowotworach górnego odcinka przewodu pokarmowego czy głowy i szyi, a u niektórych pacjentów wynika z uogólnionych procesów. Przykładem tego może być to, że nowotwory doprowadzają do zwiększonego wydzielania substancji prozapalnych, które mogą działać hamująco na apetyt, co skutkuje zmniejszeniem masy ciała.

▶️ Powiększenie węzłów chłonnych. Najczęstszą przyczyną powiększenia węzłów chłonnych są infekcje. Zdarza się jednak, że powiększenie utrzymuje się długo lub węzły mają dość charakterystyczne cechy, które mogą niepokoić. W przypadku występowania węzłów większych niż 1 cm, a także tych, które są twarde, niebolesne i nieprzesuwalne względem podłoża, należy udać się do lekarza w celu rozpoczęcia diagnostyki takiego stanu. Więcej o różnicowaniu cech węzłów chłonnych można przeczytać w naszym poprzednim artykule: [link do artykułu węzłowego].

▶️ Ból. Bardzo często choroba nowotworowa utożsamiana jest z objawami bólowymi, jednak co ciekawe, zwykle ból towarzyszy chorobie gdy jest ona na wysokim stopniu zaawansowania i wiąże się z występowaniem przerzutów. Często pacjenci zgłaszają bóle kręgosłupa lub brzucha, ale warto zwracać uwagę na każdy ból, którego przyczynę trudno jest uchwycić. Dolegliwości bólowe towarzyszące nowotworom mogą być zarówno stałe, jak i nawracające, a ich charakter może być ostry lub tępy.

Tak jak napisaliśmy wcześniej, nie zawsze tego typu objawy będą wiązały się z występowaniem nowotworu, jednak ważne jest aby kontrolować swoje zdrowie i nie bagatelizować tego typu dolegliwości. W przypadku występowania któregokolwiek z powyższych objawów zachęcamy do kontaktu z lekarzem w celu wyjaśnienia charakteru dolegliwości.

Więcej podobnych artykuł na ten temat znajdziesz na stronie OPEN Poznań, zapraszamy ➡️ https://rehabilitacja-open.pl/...