W 2017 roku zdiagnozowano w Polsce 16 253 nowe zachorowania na nowotwory złośliwe gruczołu krokowego, które są pierwszą w kolejności przyczyną zachorowań na nowotwory złośliwe u mężczyzn.

Wśród pacjentów, u których zdiagnozowano nowotwór złośliwy gruczołu krokowego w latach 2010-2014 przeżywalność 5-letnia wynosi 78.1%, co oznacza poprawę o prawie 10% w relacji do wskaźnika przeżyć dla przypadków z lat 2000-2004.    

Nowotwory gruczołu krokowego rzadko diagnozowane są przed 40 rokiem życia, natomiast ryzyko zachorowania rośnie intensywnie po 50 roku życia. Około 7 na 10 przypadków rozpoznawanych jest u mężczyzn wieku 65 lat i starszych

Zdarza się, że w niektórych rodzinach zachorowania na raka gruczołu krokowego są częste, co może świadczyć o wpływie czynnika genetycznego lub dziedziczeniu pewnych mutacji. Pomimo tego większość przypadków nowotworów prostaty dotyczy mężczyzn bez wcześniejszych zachorowań na ten nowotwór w rodzinie.

Nie ma pewnej drogi zapobiegania nowotworom gruczołu krokowego. Wiele czynników ryzyka, takich jak: wiek, rasa, historia rodzinna jest niezależnych od człowieka. Jest jednak kilka rzeczy, które każdy mężczyzna może zrobić aby obniżyć swoje ryzyko zachorowania. 

Utrzymywanie zdrowej masy ciała, bycie aktywnym fizycznie oraz stosowanie odpowiedniej diety, czyli:

  • dużo produktów pełnoziarnistych,
  • roślin strączkowych, warzyw i owoców,
  • unikanie przetworzonego mięsa,
  • ograniczenie spożycia czerwonego mięsa i żywności z dużą ilością soli.

Trwają badania nad lekami i suplementami diety, które mogą obniżyć ryzyko zachorowania na nowotwór gruczołu krokowego. Na chwilę obecną żadne rekomendacje nie zostały jednak przedstawione.