Rozpoczęliśmy Miesiąc Świadomości Męskich Nowotworów 

Przygotowaliśmy dla Was specjalną serię ciekawostek o raku prostaty, abyście mogli dowiedzieć się więcej na ten temat. Warto być czujnym i zadbać o swoje zdrowie. 

➡️ Rak prostaty jest najczęściej rozpoznawanym nowotworem wśród mężczyzn w Polsce i stanowi rosnący problem onkologiczny. Zgodnie z szacunkami Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce co roku notuje się ponad 16 tysięcy nowych zachorowań. Dane statystyczne jednoznacznie wskazują, jak wielkie wyzwanie dla onkologów, radioterapeutów, urologów, zespołu pielęgniarskiego a także fizjoterapeutów stanowi leczenie mężczyzn chorych na raka gruczołu krokowego. Pacjenci którzy są świadomi swojej choroby oraz zasad i etapów terapii mogą zdecydowanie łatwiej i bezpieczniej realizować wieloetapowy i często długotrwały proces leczenia i fizjoterapii.

➡️ Prostata (gruczoł krokowy, stercz) ulokowana jest tuż pod pęcherzem moczowym i otacza cewkę moczową, ma wielkość orzecha włoskiego o wadze ok. 20-30 gramów. Podstawową funkcją prostaty jest produkcja wydzieliny, która pomaga plemnikom w przeżyciu, jak również wpływa na ich ruchomość. Dzięki zdrowej prostacie i jej funkcjom możemy mówić o zdolności do prokreacji.

➡️ Wyróżnia się dwie podstawowe choroby prostaty. Pierwszą z nich jest łagodny przerost prostaty, a drugą, niestety, nowotwór tego narządu. Objawy, które powinny zaniepokoić mężczyzn, to problemy z rozpoczęciem mikcji, wąski strumień moczu, czy krew w nasieniu lub w moczu. Warto podkreślić, że są to objawy, które mogą świadczyć zarówno o łagodnym przeroście, jak i o zmianach nowotworowych.

➡️ Wśród czynników sprzyjających zachorowaniu na raka prostaty wymienia się przede wszystkim wiek mężczyzny ponieważ ryzyko zachorowania na ten typ nowotworu zaczyna gwałtownie rosnąć po 55 roku życia, osiągając swój szczyt w wieku 70–74 lat. Dodatkowym czynnikiem ryzyka jest obciążony wywiad rodzinny, czy predyspozycje rodzinne ponieważ u panów, u których ojciec lub brat chorowali na raka prostaty ryzyko zachorowania na ten typ nowotworu zwiększa się nawet 10 krotnie. Pod szczególną kontrolą urologa powinni być panowie z odziedziczonymi mutacjami genów BRCA1 lub BRCA2 oraz z zespołem Lyncha, czyli tzw. dziedzicznym rakiem jelita grubego bez polipowatości lub HNPCC. Do czynników zwiększających ryzyko zachorowania na raka prostaty należy zaliczyć także prowadzenie niezdrowego trybu życia – niedostateczną aktywność fizyczną, otyłość, uzależnienie od tytoniu czy dietę bogatą w tłuszcze nasycone.

➡️ Rak prostaty jest bardzo podstępnym nowotworem ponieważ nawet przez kilka lat od momentu pojawienia się pierwszych komórek nowotworowych do czasu wystąpienia typowych objawów choroby może rozwijać się w sposób bezobjawowy. Najczęstszymi objawami towarzyszącymi rakowi prostaty są słaby, przerywany strumień moczu oraz jego częste oddawanie. 

Więcej na ten temat Raka Prostaty znajdziesz na stronie OPEN Poznań, zapraszamy ➡️ https://rehabilitacja-open.pl/...