Jak powstają nowe leki? Czym są badania kliniczne i dlaczego ich rola w rozwoju medycyny jest tak istotna? Dlaczego nie powinniśmy się ich bać, a powinniśmy w nich brać udział?
Badania kliniczne to znacznie więcej niż kolejny etap w procesie powstawania leku – to historie prawdziwych ludzi: pacjentów, naukowców i lekarzy, którzy każdego dnia podejmują odważne decyzje, by umożliwić chorym dostęp do nowoczesnych terapii. Badania kliniczne odgrywają kluczową rolę w rozwoju medycyny. Tych chorych, którzy biorą w nich udział nazywamy właśnie pacjentami jutra.
20 maja to Międzynarodowy Dzień Badań Klinicznych. W Polsce organizuje go m.in. Ośrodek Badań Klinicznych Pratia, który prób-uje przekonywać pacjentów do udziału w badaniach i zapewnia nie tylko o ich bezpieczeństwie, ale też korzyściach dla samego uczestnika.
Postęp medycyny i zaangażowanie lekarzy sprawiają, że innowacyjne terapie stają się powszechnie dostępne. Badania kliniczne dają możliwość skorzystania z tych rozwiązań wcześniej, co podkreśla lek. med. Marek Kotlarski, onkolog z Ośrodka Badań Klinicznych Pratia Poznań.
„Badania kliniczne to dla pacjenta szansa na dostęp do terapii, których nie mógłby otrzymać w ramach standardowej opieki medycznej. Nawet jeśli lek okaże się bardzo skuteczny, do momentu rejestracji nie będzie dostępny poza badaniem. Dzięki udziałowi w badaniu pacjent może otrzymać nowoczesne leki, które trafią na rynek dopiero za kilka lat – czasem trzy, cztery, a nawet dziesięć.”
Kwalifikacja pacjentów do badania klinicznego odbywa się według ściśle określonych procedur. Podczas badania uczestnicy są pod stałą opieką lekarską i mają dostęp do dodatkowej diagnostyki, co umożliwia nie tylko monitorowanie stanu zdrowia, ale też wczesne wykrywanie chorób współistniejących.
Hematoonkologia to dziedzina, w której badania kliniczne odgrywają kluczową rolę. Dzięki nim pacjenci mogą zyskać niedostępne wcześniej metody leczenia białaczek, chłoniaków czy szpiczaków. Jak podkreśla prof. dr hab. n. med. Sebastian Grosicki, główny badacz w Ośrodku Badań Klinicznych Pratia Onkologia w Katowicach, jednym z priorytetów jest zapewnienie chorym komfortowych warunków terapii.
„Zaletą udziału w badaniu klinicznym jest to, że pacjent ma przydzielonego koordynatora, który szczegółowo planuje cały proces diagnostyczno-terapeutyczny. Po zakwalifikowaniu się do badania pacjent otrzymuje kontakt do lekarza prowadzącego, z którym może konsultować się na każdym etapie leczenia. Każdy uczestnik badania jest traktowany indywidualnie, z uwzględnieniem jego potrzeb.”
Jednym z prekursorów badań klinicznych w Polsce jest prof. dr hab. n. med. Wojciech Jurczak, Główny Badacz w Pratia MCM Kraków. Zwraca on uwagę na istotną rolę badań klinicznych z punktu widzenia medycyny:
„Badania kliniczne w medycynie tworzą wyjątkową sytuację, w której wygrywają wszyscy. Pacjenci zyskują, ponieważ są leczeni z wykorzystaniem najnowszych i najbardziej zaawansowanych technologii medycznych. Lekarze również zyskują, zdobywając cenne doświadczenie i mając poczucie, że znajdują się w czołówce światowej medycyny.”
Udział w badaniach klinicznych nowych leków to więc nie tylko wkład w rozwój medycyny, ale też szansa dla chorego na skorzystania z nowych terapii, kiedy inne zawodzą.
Zdrowia i trzymajcie się.