Jak powstają nowe leki? Czym są badania kliniczne i dlaczego ich rola w rozwoju medycyny jest tak istotna? Jakie pytania zadają pacjenci i jakie mity wciąż funkcjonują w świadomości Polaków? 

Badania kliniczne to znacznie więcej niż kolejny etap w procesie powstawania leku – to historie prawdziwych ludzi: pacjentów, naukowców i lekarzy, którzy każdego dnia podejmują odważne decyzje, by umożliwić chorym dostęp do nowoczesnych terapii.

Niska świadomość, wielkie znaczenie

Badania kliniczne odgrywają kluczową rolę w rozwoju medycyny, jednak ich znaczenie wciąż nie jest powszechnie doceniane. Z badania opinii na temat badań klinicznych przeprowadzonego przez Pratia SA wynika, że aż 40% Polaków nigdy nie słyszało o badaniach klinicznych, a wśród tych, którzy znają to pojęcie, 60% przyznaje, że ich wiedza jest ograniczona. Tzw. luka świadomościowa w Polsce wynosi zatem aż 76%, co prowadzi do wzrostu nieufności wobec nowoczesnych terapii i może spowolnić ich wdrażanie. Raport Pratii pokazuje, jak istotna jest edukacja w tym obszarze – nie tylko w celu zwiększenia świadomości, ale także w przełamywaniu stereotypów i obalaniu mitów, które zniechęcają do udziału w badaniach.

Szansa na przełomowe leczenie

Postęp medycyny i zaangażowanie lekarzy sprawiają, że innowacyjne terapie stają się powszechnie dostępne. Badania kliniczne dają możliwość skorzystania z tych rozwiązań wcześniej, co podkreśla lek. med. Marek Kotlarski, onkolog z Ośrodka Badań Klinicznych Pratia Poznań.

  • „Badania kliniczne to dla pacjenta szansa na dostęp do terapii, których nie mógłby otrzymać w ramach standardowej opieki medycznej. Nawet jeśli lek okaże się bardzo skuteczny, do momentu rejestracji nie będzie dostępny poza badaniem. Dzięki udziałowi w badaniu pacjent może otrzymać nowoczesne leki, które trafią na rynek dopiero za kilka lat – czasem trzy, cztery, a nawet dziesięć.”

Dodatkowa diagnostyka

Kwalifikacja pacjentów do badania klinicznego odbywa się według ściśle określonych procedur. Podczas badania uczestnicy są pod stałą opieką lekarską i mają dostęp do dodatkowej diagnostyki, co umożliwia nie tylko monitorowanie stanu zdrowia, ale też wczesne wykrywanie chorób współistniejących.

Troska o  komfort pacjenta

Hematoonkologia to dziedzina, w której badania kliniczne odgrywają kluczową rolę. Dzięki nim pacjenci mogą zyskać niedostępne wcześniej metody leczenia białaczek, chłoniaków czy szpiczaków. Jak podkreśla prof. dr hab. n. med. Sebastian Grosicki, Główny Badacz w Ośrodku Badań Klinicznych Pratia Onkologia w Katowicach, jednym z priorytetów jest zapewnienie chorym komfortowych warunków terapii.

  • „Zaletą udziału w badaniu klinicznym jest to, że pacjent ma przydzielonego koordynatora, który szczegółowo planuje cały proces diagnostyczno-terapeutyczny. Po zakwalifikowaniu się do badania pacjent otrzymuje kontakt do lekarza prowadzącego, z którym może konsultować się na każdym etapie leczenia. Każdy uczestnik badania jest traktowany indywidualnie, z uwzględnieniem jego potrzeb.”

Jednym z prekursorów badań klinicznych w Polsce jest prof. dr hab. n. med. Wojciech Jurczak, Główny Badacz w Pratia MCM Kraków. Zwraca on uwagę na istotną rolę badań klinicznych z punktu widzenia medycyny:

  • „Badania kliniczne w medycynie tworzą wyjątkową sytuację, w której wygrywają wszyscy. Pacjenci zyskują, ponieważ są leczeni z wykorzystaniem najnowszych i najbardziej zaawansowanych technologii medycznych. Lekarze również zyskują, zdobywając cenne doświadczenie i mając poczucie, że znajdują się w czołówce światowej medycyny.”

Pacjenci Jutra – zdrowsza przyszłość zaczyna się dziś

Kampania "Zdrowie ma przyszłość w badaniach klinicznych. Zostań Pacjentem Jutra!” organizowana przez Pratia SA przy współpracy wielu partnerów, fundacji i instytucji, odpowiada na realne potrzeby pacjentów i środowiska medycznego. Jej celem jest nie tylko edukacja i budowanie świadomości, ale również wsparcie w procesie wdrażania nowych terapii.

  • „Jestem Pacjentką Jutra, ponieważ wygrałam z chorobą nowotworową, mogę cieszyć się życiem” – mówi Pani Dorota z Krakowa, która dzięki udziałowi w badaniach klinicznych pokonała chłoniaka Hodgkina.

Pan Andrzej, Pacjent Jutra z Chorzowa dodaje: 

  • „I teraz czuję się wyśmienicie. Naprawdę wyśmienicie. To, co przechodziłem po chemioterapiach… to trudno porównać do tego, jak się czuję teraz. Wiadomo, człowiek jest bardziej osłabiony, nie ma tyle siły, co kiedyś miał, ale po prostu to samopoczucie to jest coś wspaniałego”.

Pacjenci Jutra to bohaterowie codzienności – świadome i pełne determinacji osoby, które z odwagą weszły na drogę badań klinicznych, by walczyć o zdrowie własne i przyszłych pokoleń. Ich historie stanowią najlepszy dowód na to, że „jutro” jest obecne już dziś. 

Pratia SA prowadzi badania kliniczne w 10 polskich miastach, między innymi Krakowie, Poznaniu, Katowicach i Warszawie, koncentrując się m.in. na schorzeniach autoimmunologicznych oraz onkologii i hematoonkologii – dziedzinach, które są dziś jednymi z najintensywniej rozwijanych w badaniach klinicznych.