Karmienie piersią może mieć zbawienny wpływ na zdrowie dziecka. Już od dawna zarówno lekarze, jak i naukowcy przekonują młode mamy o tym, że nie warto zbyt wcześnie rezygnować z tej formy żywienia swojego świeżo narodzonego maluszka. Jednak badania naukowców w zakresie profilaktyki nowotworowej mają szansę dostarczyć argument najsilniejszy ze wszystkich. Karmienie piersią może stać się dla dziecka swoistą antynowotworową polisą na życie.

Dzieci w krajach rozwiniętych coraz częściej umierają na nowotwory

Na łamach serwisu należącego do Amerykańskiego Stowarzyszenia Medycznego JAMA Pediatrics znaleźć można wyniki badań, które mogą stanowić ważny przełom w dyskusji na temat żywienia noworodków. Mają one tym większe znaczenie w świetle faktu, że to właśnie nowotwory złośliwe są główną przyczyną umieralności u dzieci i młodzieży w krajach rozwiniętych. Każdego roku w tych smutnych statystykach odnotowujemy niestety blisko 1% wzrost. Rodzice aż 1/3 dzieci dotkniętych nowotworem złośliwym słyszą w diagnozie słowo białaczka.

Badacze twierdzą: ryzyko białaczki mniejsze u niemowląt karmionych piersią

Naukowcy w swoich badaniach porównali dwie grupy maluszków. Jedną z nich były dzieci, których mamy w ogóle nie karmiły piersią, bądź też karmiły je przez stosunkowo krótki czas. Druga grupa to dzieci karmione przez matki przez minimum 6 miesięcy i dłużej. Wynik okazał się na tyle istotny, że naukowcy uznali go godnym upublicznienia. Badania pozwoliły bowiem stwierdzić, że u dzieci dłużej karmionych piersią ryzyko zachorowania na białaczkę spada prawie o 20%. Ale… jakby tych dobrych wieści było mało, takie wiadomości, korzystne dla orędowników niemowlęcej diety składającej się przede wszystkim z mleka matki, zostały potwierdzone w jeszcze jednej naukowej analizie. Tym razem była to seria 15 badań. Porównano w nich ryzyko zachorowania u dzieci karmionych piersią (bez względu na długość) z dziećmi, które nigdy nie były karmione piersią. Tym razem redukcja ryzyka wyniosła 11%. Są to zatem wyniki zbliżone, choć nie jednakowe. Z pewnością jednak potwierdzają korzystny wpływ mleka matki na zdrowie niemowlaka. Na podstawie przeprowadzonej meta-analizy, szacuje się, że od 14% do 19% przypadków białaczek można by zapobiec, gdyby dzieci były karmione piersią przez okres przynajmniej 6 miesięcy.

Mleko matki polisą na zdrowie dziecka?

Białaczka to nowotwór, którego przyczyny nadal niestety stanowią dużą zagadkę dla naukowców. Tym bardziej, wyniki badań opublikowane przez JAMA Pediatrics rzucają nowe światło na chorobę. Budzą też pewne nadzieje, że ponure statystyki dotyczące umieralności na nowotwory spadną choć w nikłym procencie. Jak widać dużo zależy od przekonania matek, że noszą w sobie bardzo cenny lek profilaktyczny, który mogą ofiarować swojemu dziecku. Autorzy cytowanych analiz sugerują, że ochronny wpływ karmienia piersią może wynikać z faktu, że mleko matki zawiera wiele aktywnych czynników immunologicznych oraz mechanizmów ochrony przeciwzapalnej, które wpływają na funkcjonowanie systemu immunologicznego dziecka.

06.07.2017