Osoby często spożywające pikantne potrawy mogą żyć dłużej. Wyniki dużego badania prospektywnego, którego wyniki opublikowano w PLoS ONE, wskazują  na 13% redukcję ogólnego ryzyka zgonu u osób, które regularnie spożywają czerwone pikantne papryczki chili. Obniżenie ryzyka dotyczy szczególnie chorób serca oraz udaru.

Badanie przeprowadzone w populacji amerykańskiej liczącej ponad 16 000 osób było drugim, po badaniu przeprowadzonym w Chinach, którego wyniki opublikowano w 2015 roku, analizującym wpływ spożywania pikantnych potraw na ryzyko zgonu. Wyniki najnowszego badania potwierdzają wyniki wcześniej przeprowadzonej analizy. Mechanizm opóźniającego zgon wpływu czerwonych pikantnych papryczek chili jest daleki od wyjaśnienia. Jednym z potencjalnych mechanizmów jest wpływ na receptory przejściowego potencjału TRP należące do rodziny nieselektywnych kanałów kationowych przepuszczających jony wapnia.  Receptory te są podstawowymi receptorami dla kapsaicyny, która jest głównym składnikiem  czerwonych pikantnych papryczek chili odpowiadającym za ich ostry i piekący smak.  Możliwe wyjaśnienia pozytywnego zdrowotnego wpływu papryczek to rola kapsaicyny w komórkowych i molekularnych mechanizmach, które zapobiegają otyłości oraz wpływają na przepływ krwi w naczyniach wieńcowych. Kapsaicyna charakteryzująca się właściwościami przeciwbakteryjnymi może także pośrednio wpływać na mikroflorę jelit.    

Ponieważ wyniki przeprowadzonego badania potwierdzają wcześniejsze wnioski o pozytywnym wpływie papryczek chili i generalnie pikantnych potraw, ich spożycie może być włączone do zaleceń dietetycznych oraz być podstawą do przeprowadzenia kolejnych analiz w tym temacie.