Stres, który dotyczy różnych aspektów naszego życia, jest normalną rekcją organizmu w czasie pandemii. Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC), u osób obawiających się pandemii COVID-19 mogą pojawiać się takie oznaki jak: niepokój o zdrowie swoje i najbliższych; zmiany w zwyczajach dotyczących snu, diety czy zdolności do koncentracji; pogorszenie w zakresie istniejących problemów zdrowotnych (w tym dotyczących zdrowia psychicznego); większe spożycie leków i alkoholu, większa liczba wypalanych papierosów.

W sytuacji stresowej przyspiesza puls,  oddychamy szybciej, spinają się nasze mięśnie, mózg zużywa więcej tlenu i zwiększa się jego aktywność. Nie zawsze można uniknąć sytuacji stresowych, ale warto się nauczyć lepiej sobie z nimi radzić. Oto kilka wskazówek:

  1. Zrób sobie przerwę od wiadomości na temat pandemii, także tych pochodzących z mediów społecznościowych.
  2. Bądź w bliskim kontakcie (przez telefon czy media elektroniczne) z osobami, które zapewnią Tobie wsparcie emocjonalne.
  3. Znajdź czas na relaks (czytanie, słuchanie muzyki, joga, praca w ogrodzie).
  4. Odżywiaj się zdrowo, unikaj alkoholu, papierosów i niepotrzebnych leków.
  5. Ćwicz regularnie (np. 30 minut spaceru każdego dnia) i śpij odpowiednio długo (7-9 godzin snu w nocy poprawia nastrój i redukuje poziom stresu).
  6. Jeżeli potrzebujesz pomocy w radzeniu sobie w sytuacji stresowej, zadzwoń po pomoc (np. do specjalistów zdrowia psychicznego).