Badanie cytologiczne to podstawowy element profilaktyki raka szyjki macicy. Polega na zebraniu specjalną szczoteczką komórek z kanału i tarczy szyjki macicy, do dalszej oceny pod mikroskopem. Dzięki cytologii możemy wcześnie wykryć zaburzenia w obrębie szyjki macicy takie jak infekcje wirusem HPV, stany przedrakowe czy nowotwory. Jest to badanie szybkie, proste i praktycznie bezbolesne. Aby cytologia przyniosła spodziewane efekty diagnostyczne, trzeba się do niej odpowiednio przygotować.

Bardzo ważne jest wybranie odpowiedniego momentu na wykonanie cytologii, co szczególnie dotyczy kobiet miesiączkujących. Nie należy przychodzić na badanie w trakcie krwawienia menstruacyjnego, bo może to zaburzyć obraz mikroskopowy komórek. Cytologię można wykonać najwcześniej 4 dni po ostatnim dniu miesiączki, a najpóźniej 4 dni przed rozpoczęciem kolejnej. Jeśli kobieta nie miesiączkuje, to badanie może być wykonane w dowolnym terminie.

Inną ważną kwestia przygotowania jest jak najmniejsza ingerencja w okolicy pochwy i narządu rodnego. Przez 4 dni przed badaniem nie wolno stosować leków czy innych preparatów dopochwowych (np. globulek). Zaleca się również unikanie stosunków dopochwowych i irygacji pochwy przez 2-3 dni przed badaniem. Około tydzień przed badaniem nie powinno się wykonywać badań przezpochwowych, np. USG narządu rodnego.

Ponadto, ważne jest zachowanie podstawowych zasad higieny miejsc intymnych przed badaniem. Można delikatnie przemyć okolice wejścia do pochwy wodą lub specjalnym płynem do higieny intymnej o odpowiednim pH. Nie należy wprowadzać tych środków do wnętrza pochwy; może to zaburzyć obraz komórek pod mikroskopem.

Jako że badanie cytologiczne wymaga od kobiety rozebrania się od pasa w dół, wygodnym rozwiązaniem może być ubranie się tego dnia w spódniczkę lub sukienkę, którą będzie można podwinąć i do tego zdjąć bieliznę.

Jak przed każdym badaniem, ważne jest zachowanie spokoju i nie stresowanie się ewentualnymi wynikami. Samo zgłoszenie się na badanie to pierwszy krok w dobrą stronę- regularna profilaktyka pozwala na szybkie wykrycie zmian nowotworowych i lepsze szanse na skuteczne leczenie.

Więcej na temat raka szyjki macicy znajdziesz na stronie OPEN Poznań, zapraszamy 

➡️ https://openbadania.pl/educati...