Bycie aktywną/ym fizycznie ma pozytywny wpływ na wiele aspektów naszego zdrowia, a jednym z nich jest obniżenie ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe. Redukcja ryzyka dotyczy wielu nowotworów w tym tych, które są diagnozowane najczęściej w populacji: piersi, gruczołu krokowego, jelita grubego, trzonu macicy. Aktywność fizyczna pomaga w regulacji gospodarki hormonalnej związanej z procesem kancerogenezy oraz wzmacnia system odpornościowy organizmu. Regularna aktywność fizyczna pozwala również utrzymać odpowiednią masę ciała i zapobiega rozwojowi nadwagi i otyłości, które są istotnymi czynnikami ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe. Nawet niewielkie obniżenia masy ciała w przypadku nadwagi ma istotny pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Kolejnym pozytywnym elementem aktywności fizycznej jest fakt, że będąc aktywnym, nie można jednocześnie siedzieć. Co raz więcej dowodów wskazuje na to, że przebywanie długi czas w pozycji siedzącej zwiększa ryzyko zachorowania na wiele nowotworów, a także zwiększa ryzyko otyłości, cukrzycy typu 2 oraz chorób serca.  

Jak często i jak intensywnie należy ćwiczyć, by uzyskać pozytywny efekt dla zdrowia?

W przypadku dorosłych, to co najmniej 150 minut aktywności o średniej intensywności lub 75 aktywności o wysokiej aktywności tygodniowo, najlepiej rozłożone równomiernie w ciągu tygodnia. Jednak nawet mniejsza ilość aktywności jest istotna dla zdrowia. Osoby, które nie były wcześniej aktywne fizycznie, powinny rozpoczynać powoli i stopniowo zwiększać czas i intensywność wysiłku fizycznego. W przypadku dzieci to co najmniej 1 godzina aktywności fizycznej o średniej lub wysokiej intensywności każdego dnia, w tym co najmniej 3 dni aktywności o wysokiej aktywności każdego tygodnia.

Przykłady aktywności fizycznej o średniej intensywności to: szybki marsz, taniec, rekreacyjna jazda na rowerze, joga, golf, tenisowy debel, praca w ogrodzie.

Aktywność fizyczna o wysokiej intensywności to przykładowo: bieganie, szybka jazda na rowerze, pływanie, aerobik, piłka nożna, singlowa gra w tenisa, koszykówka. Wymienione aktywności są dodatkiem do codziennych rutynowych aktywności takich jak: spacer z domu do garażu (parkingu) czy wchodzenie po schodach.

[artykuł przygotował Piotr Wojtyś na podstawie: https://www.cancer.org/latest-news/how-exercise-can-lower-cancer-risk.html]