Wyniki nowego badania przeprowadzonego we współpracy ze specjalistami z Międzynarodowej Organizacji do Badań nad Rakiem (IARC) wskazują, że regularne i umiarkowane spożycie flawonoidów wiąże się z obniżeniem ogólnego ryzyka zgonu oraz obniża umieralność z powodu chorób serca i układu krążenia, a także nowotworów złośliwych. Związek ten jest szczególnie wyraźny w przypadku osób palących papierosy oraz osób pijących duże ilości alkoholu (powyżej 20 gramów czystego alkoholu dziennie). Pomimo, że najskuteczniejszym sposobem obniżenia ryzyka zgonu jest niepalenie papierosów i ograniczenie spożycia alkoholu, informacja o tym, że dieta bogata w flawonoidy obniża umieralność u palaczy oraz osób spożywających duże ilości alkoholu może być dodatkowym elementem działań profilaktycznych.
Flawonoidy to grupa organicznych związków chemicznych występujących w roślinach, których bogatym źródłem są owoce, warzywa, herbata, gorzka czekolada oraz czerwone wino. W powyższym badaniu najniższe ryzyko zgonu zaobserwowano u osób spożywających dziennie 500 mg flawonoidów, na którą to ilość mogą się składać przykładowo: 1 filiżanka herbaty, 1 jabłko, 1 pomarańcza, 100 gramów jagód oraz 100 gramów brokułów.
Autorzy badania wyjaśniają, że profilaktyczny wpływ flawonoidów jest najprawdopodobniej wieloczynnikowy. Działanie przeciwzapalne flawonoidów oraz fakt, że poprawiają funkcjonowanie naczyń krwionośnych, wyjaśniają w pewnym stopniu obniżenie ryzyka zgonu z powodu chorób serca i układu krążenia oraz nowotworów złośliwych.
Powyższa analiza została przeprowadzona w populacji ponad 56 tys. uczestników badania Danish Diet, Cancer, and Health.
Artykuł przygotował Piotr Wojtyś na podstawie: