Jak nie zginąć w chaosie informacji i emocji, które towarzyszą zmaganiom z chorobą nowotworową? Wiedza w leczeniu raka to podstawa, dlatego dziś polecamy najnowsze publikacje o tematyce onkologicznej, które mogą okazać się pomocne dla pacjentów i ich rodzin. Wśród nich jest poradnik o leczeniu raka krok po kroku oraz książka dla rodziców, którzy chcą dowiedzieć się jak rozmawiać z dziećmi o chorobie i śmierci. Podajemy też dalej wiadomość o pozytywnej inicjatywie szpitala w Kościerzynie, w którym pacjenci onkologiczni będą teraz dobrze poinformowani.

O raku przy kawie - poradnik dla rozpoczynających zmagania z rakiem

“Wiem co oznacza strach podsycany przez totalny brak wiedzy podczas leczenia onkologicznego” - pisze na wstępie Poradnika dla Pacjentów Onkologicznych Prezes Fundacji OncoCafe Razem Lepiej, Anna Kupiecka. Poradnik w przystępnej formie prezentuje kolejne etapy, przez które przejść musi osoba, u której zdiagnozowano nowotwór. Począwszy od momentu otrzymania wyników, pierwszych trudnych emocji, przez leczenie i jego efekty uboczne aż po moment zakończenia terapii, gdy pojawia się istotne pytanie: “co dalej?”. W publikacji znaleźć można także podstawowe informacje na temat żywienia w chorobie nowotworowej i wsparcia psychoonkologicznego. Poradnik można traktować jako elementarz, który warto, by trafił w ręce osób rozpoczynających leczenie. Oprócz opracowanych przez specjalistów porad został opatrzony w osobiste komentarze Prezes Fundacji OncoCafe, u której siedem lat temu wykryto raka piersi. Dzięki takiej indywidualnej perspektywie doświadczonej nowotworem osoby łatwiej jest odnieść teoretyczne wskazówki specjalistów do praktycznych problemów i przeżyć pacjenta onkologicznego.

Poradnik możesz znaleźć na stronie Fundacji OnkoCafe Razem Lepiej.

Trudne rozmowy o raku (i nie tylko) - książka dla rodziców i dzieci

Jak powiedzieć prawdę…? I czy w ogóle trzeba…? I jak to zrobić, żeby nie zabolało...? Te i inne pytania stawiają sobie często rodzice, gdy w domu pojawia się ciężka, przewlekła choroba lub śmierć. Książka “Jak rozmawiać z dziećmi o chorobie, cierpieniu i śmierci” jest dedykowana nie tylko rodzinom zmagającym się z diagnozą nowotworową. Ale właśnie nim może pomóc szczególnie. “Książka nie stanowi antidotum na ból i cierpienie, których uczestnikami stają się dzieci. Nie jest też książką ze złotymi, zawsze skutecznymi metodami. Jest jednak pewną propozycją, jak zadbać o dzieci w tak trudnej dla nich sytuacji”. - podkreśla autorka dr. Małgorzata Fopka-Kowalczyk to certyfikowany psychoonkolog. Prowadzi wiele szkoleń i warsztatów z zakresu psychoonkologii oraz opieki paliatywnej. Druga część książki to opowiadania i bajki, których treść nawiązuje do tematów omawianych w części teoretycznej.

Książka „Jak rozmawiać z dziećmi o chorobie, cierpieniu i śmierci. Opowiadania i bajki” ukazała się nakładem warszawskiego wydawnictwa Difin.

Onkoprzewodnik dla pacjentów z Kościerzyna

Ten przewodnik jest warty odnotowania jako wzór dobrych praktyk. Każdy pacjent z reguły przeżywa pobyt w szpitalu. Tym bardziej, gdy staje w obliczu tak trudnej i wywołującej wiele emocji diagnozy jak diagnoza nowotworowa. Precyzyjne informacje dotyczące tego, jak odnaleźć się w gąszczu szpitalnych procedur, jak dobrze przygotować się na badania, gdzie odbierać wyniki, dzwonić ze szczegółowymi pytaniami są na wagę złota. Dlatego Przewodnik Pacjenta Onkologicznego Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie na pewno ułatwi leczenie chorym, którzy trafią do tej placówki. Pacjent dobrze poinformowany, to pacjent dobrze leczony, dlatego autorzy poradnika zadbali też, by znalazły się w nim odpowiedzi na pytania najczęściej zadawane przez osoby w trakcie terapii nowotworowej. 

Przewodnik jest dostępny do pobrania m.in. na stronie Szpitala.

21.07.2017., A.J.