O raku jajnika często mówi się, że to "cichy zabójca". Takie też określenie padło na forum Policzmysie/FAQRAK siedem lat temu, gdy Gojka11 swoim wpisem rozpoczęła jeden z najbardziej popularnych tematów, poświęcony temu właśnie nowotworowi. Dziś rozpoczynamy cykl naukowych publikacji, przygotowanych w konsultacji z lekarzami, poświęcony rozpoznaniu i leczeniu raka jajnika.

"Zaczęło się nagle. Całe życie zdrowa jak ryba. Późno, jak zwykle przy tym raku późno". - napisała Gojka11. Od tego czasu wątek doczekał się ponad 20 tysięcy wpisów, wiele z nich poświęconych właśnie rozpoznaniu raka jajnika w jego wczesnym stadium. Jest to bardzo trudne i często wymaga determinacji ze strony kobiety oraz czujności lekarza. Pozornie błahe, kojarzone z innymi chorobami objawy, konsultowane podczas wizyt u niejednego specjalisty trzeba połączyć w całość i rozpocząć diagnostykę w kierunku onkologicznym. Na forum pojawia się wiele pytań o objawy występujące tuż przed wykryciem raka jajnika. I chociaż nie ma jednoznacznej odpowiedzi, to można wysnuć z nich jeden wniosek: warto pytać, dociekać, gdy tylko pojawia się niepokojąca sytuacja. Warto też nie zwlekać z wizytą u ginekologa, bo to najczęściej w jego gabinecie udaje się zobaczyć pierwsze budzące wątpliwości zmiany.

 

Martamarta pyta na forum: czy odczuwałyście jakieś objawy zanim zdiagnozowano u Was raka?

FAQ rak jajnika

W cyklu artykułów poświęconemu rakowi jajnika bazując na literaturze, jak również we współpracy ze specjalistami Biura Interwencji Onkologicznej postaramy się poruszyć kwestie najbardziej niepokojące osoby przed i w trakcie diagnozy. Przygotowaliśmy także materiały, które w sposób przystępny przybliżą informacje związane z rozwojem choroby, a które z uwagi na trudną niekiedy terminologię medyczną - w szczególności na początku leczenia  - sprawiają chorym kobietom najwięcej problemów.

 

Pierwszy artykuł poświęcony objawom i diagnostyce raka jajnika już jest dostępny tutaj.  A wkrótce:

 

Rak jajnika: markery. Dlaczego ich wyniki nie są takie oczywiste?

Rak jajnika a genetyka. Kiedy badania?

Rak jajnika: stopnie zaawansowania, typy i rokowania.

Zapraszamy do przesyłania pytań, sugestii dotyczących kolejnych tematów, które warto poruszyć w tym cyklu. Można je przesyłać za pośrednictwem formularza kontaktowego lub działu Ekspert radzi.

12.06.2017