Celem badania, którego wyniki opublikowano na łamach Cancer Epidemiology, Biomarkers nad Prevention, było oszacowanie wpływu stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych (OC – oral contraceptives) na ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe jelita grubego i odbytnicy. Wyniki dotychczasowych analiz nie dawały jednoznacznych rezultatów. W badaniu udział wzięło 181 771 kobiet (88 691 w ramach badania Nurses' Health Study I, 93 080 w ramach badania Nurses' Health Study II) które co dwa lata (w okresie 1976-2010) były pytane o stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych. W badanej populacji zdiagnozowano 1970 przypadków zachorowań na nowotwory jelita grubego i odbytnicy.
Stosowanie kiedykolwiek doustnej antykoncepcji nie wpływa na poziom ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe jelita grubego i odbytnicy. Uzyskane ryzyko względne wyniosło RR=1.01 (95%CI=0.91-1.12) w badaniu Nurses' Health Study I oraz RR=1.03 (95%CI=0.69-1.53) w badaniu Nurses' Health Study II. W szczegółowej analizie uwzględniającej okres stosowania OC (Nurses' Health Study II) zaobserwowano obniżenie ryzyka zachorowania na nowotwory jelita grubego i odbytnicy przy długotrwałym stosowaniu (powyżej 5 lat).
Na podstawie przeprowadzonych dwóch dużych badań kohortowych autorzy stwierdzają, że nie ma przesłanek aby wnioskować o ochronnym wpływie stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych w profilaktyce nowotworów złośliwych jelita grubego i odbytnicy. Wyjątek może stanowić długotrwałe stosowanie OC u młodszych kobiet.