Wyniki wcześniej przeprowadzonych badań epidemiologicznych wykazywały, że dieta składająca się w dużej mierze z owoców i warzyw może obniżać ryzyko niedokrwiennej choroby serca. Szczegółową analizę w tym zakresie (z uwzględnieniem rodzajów owoców i warzyw oraz błonnika) przeprowadzono w populacji European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition (EPIC), a jej wyniki opublikowane zostały na łamach Int J Epidemiol. Do analizy włączono ponad 490 tys. kobiet i mężczyzn z 10 europejskich krajów.

Niższe ryzyko zachorowania na niedokrwienną chorobę serca zaobserwowano przy łącznej wyższej konsumpcji owoców i warzyw. Wzrost spożycia o 200 gramów owoców i warzyw dziennie wiązał się z 6% obniżeniem ryzyka zachorowania. W przypadku konsumpcji owoców, wzrost ich konsumpcji o 100 gramów dziennie wiązał się z 3% obniżeniem ryzyka, przy czym nie wykazano spadku ryzyka zachorowania dla poszczególnych rodzajów owoców, za wyjątkiem bananów.  Niższe o około 10% ryzyko niedokrwiennej choroby serca zaobserwowano przy wzroście spożycia (o 10 gramów dziennie) orzechów i ziaren oraz błonnika. W szczegółowej analizie, ochronnego wpływu nie wykazano w związku z wyższą konsumpcją samych warzyw (różnego rodzaju, w tym strączkowych).

W opisywanym dużym badaniu epidemiologicznym wykazano spadek ryzyka choroby niedokrwiennej serca przy wysokiej całkowitej konsumpcji owoców i warzyw.