Rozpoczyna się lato – okres, w którym osoby, które borykają się z trudnogojącymi się ranami napotykają wiele ograniczeń i problemów. Teoretycznie okres letni nie powinien mieć wpływu na proces gojenia się rany, jednak wysokie temperatury i często występujące niedostateczne nawodnienie organizmu (w skrajnych przypadkach odwodnienie- szczególnie u osób starszych) wpływają na procesy gojenia.

Tematem nieporuszanym, wstydliwym jest dyskomfort psychiczny towarzyszący osobom posiadającym rany przewlekłe, owrzodzenia, czy też rany występujące w zespole stopy cukrzycowej. Brzydka rana ukrywana pod odzieżą w okresie jesienno-zimowym jest trudna do ukrycia w upalne dni. Pojawiające się ograniczenia w korzystaniu z kąpieli słonecznych i wodnych w okresie letnim nie pozwalają cieszyć się urlopem. Strach przed zamoczeniem opatrunku, jego odklejenie, możliwość zainfekowania rany ogranicza funkcjonowanie pacjentów w okresie wakacyjnym. I spojrzenia osób, które nie rozumieją, że to nie jest nasza wina, że rana nie chce się zagoić...

Przez wiele lat funkcjonowało mylne przekonanie o tym, że pewnych ran nie da się wyleczyć. Dziś takie rany nazywane są ranami przewlekłymi- ranami, które nie poddają się leczeniu mimo upływu kilku tygodni od ich wystąpienia. Przyczyny trudnego leczenia ran są różnorakie. Najcześciej przyczyny należy doszukiwać się w chorobach niewydolności żylnej i tętniczej, zaburzeń metabolicznych czy też cukrzycy.

Oddzielną grupą  ran wymagających specjalistycznego leczenia są rany pochodzenia onkologicznego, rany poparzeniowe, rozległe rany pooperacyjne oraz rany miażdżone.

Szereg ran wymaga chirurgicznego zaopatrzenia, aby można było rozpocząć proces gojenia rany. Zabiegi takie nie są przyjemne, jednak coraz częściej wykonuje się je w znieczuleniu miejscowym.

W Poznańskim Ośrodku Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów powołano do życia poradnię leczenia ran, w której do zagadnienia postanowiono podejść interdyscyplinarnie.

Poza opracowaniem rany w znieczuleniu, zespół szczególnie uważnie dobiera odpowiednie dla rany opatrunki, ustala zalecenia związane z dietą oraz leczeniem chorób współistniejących. Każdy pacjent może liczyć na profesjonalne doradztwo oraz szczegółowy instruktaż postępowania z raną przy samodzielnych wymianach opatrunku.

Ośrodek prowadzi leczenie ran najnowocześniejszymi metodami. Zespół tworzą eksperci specjalistycznego portalu i czasopisma Forum Leczenia Ran.

Przyjęcia w poradni odbywają się tylko na zasadach komercyjnych. Wstępna konsultacja jest nieodpłatna, a wizyty rozpoczynają się wraz z założeniem specjalistycznego opatrunku - od 290 zł. Poradnia podejmuje się opieki i leczenia osób z ranami pooperacyjnymi onkologicznymi, innymi ranami pooperacyjnymi, ranami związanymi z owrzodzeniem żylnym goleni, ranami zespołu stopy cukrzycowej, odleżynami i ranami oparzeniowymi.

Szczegółowe informacje udzielane są pod numerem telefonu 609 021 468.