U osób po nowotworze złośliwym zdiagnozowanym w dzieciństwie, obserwuje się w wieku dorosłym wyższe ryzyko chorób serca i układu krążenia – wynika z najnowszych badań opublikowanych na łamach European Heart Journal. Najprawdopodobniej jest to związane ze skutkami ubocznymi radioterapii czy chemioterapii.

Wyniki niemieckiego badania, wykazują na znacząco wyższe ryzyko nadciśnienia tętniczego oraz dyslipidemii (zaburzenia gospodarki lipidowej), u osób po nowotworze w dzieciństwie, odpowiednio o 6 i 8 lat wcześniej niż w ogólnej populacji. Dodatkowo w badanej grupie osób zaobserwowano prawie dwukrotnie wyższe ryzyko zastoinowej niewydolności serca oraz żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Choroby serca diagnozowano, u osób po nowotworze w dzieciństwie, przed 40 rokiem życia, prawie 8 lat wcześniej niż w całej populacji.   

Autorzy badania podkreślają, że wyniki ich badań wskazują na wyższe ryzyko takich schorzeń, jak nadciśnienie tętnicze oraz dyslipidemia, a także chorób serca i układu krążenia u młodych osób, u których w dzieciństwie zdiagnozowano nowotwór złośliwy. Najprawdopodobniej jest to związane ze skutkami ubocznymi radioterapii czy chemioterapii. Szczególnie wcześniejsze występowania nadciśnienia i dyslipidemii wiąże się z wyższym ryzykiem poważnych chorób serca i układu krążenia dla tych osób w przyszłości. Wiele młodych osób biorących udział w badaniu nie było świadomych swoich schorzeń. 

Badaj się, chroń serce!

Osoby po nowotworze w dzieciństwie narażone są na wyższe ryzyko chorób serca i układu krążenia, które to ryzyko rośnie dodatkowo z wiekiem zwiększając także ryzyko zgonu z ich powodu. Jednak schorzeniom tym można zapobiegać. Badania kontrolne u osób po nowotworze złośliwym w dzieciństwie skierowane na wykrywanie szczególnie nadciśnienia tętniczego i dyslipidemii, umożliwiają wczesne ich wykrycie oraz odpowiednie postępowanie poprzez leczenie (leki przeciw nadciśnieniu, regulujące gospodarkę lipidową) czy zmianę stylu życia.   

Opracował Piotr Wojtyś na podstawie 

https://www.sciencedaily.com/r...

16 marca 2018