Ból brzucha to jedna z najczęściej zgłaszanych dolegliwości. Przyczyn może być wiele: od niestrawności przez zapalenie wyrostka robaczkowego, aż do chorób nowotworowych. W diagnostyce bólów brzucha istotne jest określenie rodzaju bólu i jego lokalizacji. W tym artykule przedstawiamy możliwe przyczyny różnych rodzajów bólów brzucha.

Bóle brzucha można podzielić pod kątem czasu ich trwania, tzn.:

▶️ Ostry: pojawia się nagle lub narasta w ciągu kilku godzin. Często stanowi swoisty objaw ostrzegawczy, informujący o szybko rozwijającym się stanie chorobowym, który może być zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia. Źródło takiego bólu może być wskazaniem do szybkiej interwencji terapeutycznej, często chirurgicznej. Przykładem ostrego bólu brzucha może być np. zapalenie wyrostka robaczkowego, które wymaga leczenia operacyjnego.

▶️ Nawracający: pojawia się co jakiś czas, może być samoistny lub występować się po zadziałaniu jakiegoś czynnika wyzwalającego (np. alergenu). Zwykle jest mniej intensywny niż ból ostry.

▶️ Przewlekły: trwający powyżej 3 miesięcy.

Przyczyny bólów nawracających i przewlekłych pokrywają się; tego rodzaju dolegliwości mogą być wywołane np. zespołem jelita drażliwego, nieswoistymi zapaleniami jelit, kamicą żółciową czy nowotworami, w tym jelita grubego. Należy pamiętać, że ból brzucha nie zawsze wynika z chorób układu pokarmowego, a jego przyczyną mogą być problemy z innych narządów, np. choroby układu moczowego, rodnego czy nawet zawał serca.

W diagnostyce bólów brzucha lekarze kładą duży nacisk na wywiad. Istotne będzie m.in. określenie od jak dawna trwa ból, jakie ma nasilenie, czy są czynniki (np. ruch lub ułożenie pozycji ciała), które zmniejszają lub zwiększają dolegliwości. Ważne jest także określenie objawów dodatkowych, np. wymioty i nudności, biegunka lub zaparcie, krwawienie, gorączka itp. Lekarz może także spytać o charakter bólu, czyli czy jest on kolkowy, kłujący, rozpierający tępy etc.

Lokalizacja bólu może naprowadzić lekarzy na właściwy trop diagnostyczny. Brzuch można podzielić na kwadranty (prawy i lewy górny oraz prawy i lewy dolny), a także na nadbrzusze, śródbrzusze i podbrzusze.

Chcesz dowiedzieć się więcej? 

Więcej na ten temat znajdziesz na stronie OPEN Poznań  ➡️ https://badaniaopen.pl/educati...

Obraz autorstwa ➡️ Freepik