Aktywność fizyczna jest dobra dla zdrowia z wielu powodów, a jednym z nich jest obniżenie ryzyka zachorowania na nowotwór złośliwy piersi. Wyniki wielu badań epidemiologicznych przeprowadzonych na przestrzeni ostatnich 20 lat, wskazują konsekwentnie na obniżenie ryzyka zachorowania na nowotwór piersi w związku ze zwiększoną aktywnością fizyczną. Sposób w jaki aktywność fizyczna wpływa na ryzyko zachorowania na nowotwór piersi nie jest do końca jasny. Znaczenie może mieć jej wpływ na regulację gospodarki hormonalnej (w tym estrogenowej i insulinowej), utrzymanie zdrowej masy ciała oraz wzmocnienie systemu immunologicznego.  

Niestety nie istnieje magiczna liczba godzin ćwiczeń fizycznych, przy której kobieta może być pewna, że obniży swoje ryzyko nowotworu piersi. To co wiemy, to fakt, że jakakolwiek aktywność jest lepsza od jej braku, więcej aktywności jest lepsze od mniejszej jej dawki, a aktywność fizyczna o dużej intensywności ma lepszy wpływ od aktywności o intensywności niższej. American Cancer Society rekomenduje dla osób dorosłych 150 minut aktywności fizycznej o średniej intensywności lub 75 minut aktywności o wysokiej intensywności tygodniowo, najlepiej rozłożone na kilka dni. 
Przykłady aktywności o średniej intensywności to szybki marsz, taniec towarzyski, joga, rekreacyjna jazda na rowerze, golf, gra deblowa w tenisa, praca w ogrodzie. Natomiast aktywności o dużej intensywności to: bieganie, jazda na rowerze, pływanie, piłka nożna, gra singlowa w tenisa, koszykówka. Wymienione formy aktywności fizycznej są dodatkiem do rutynowych aktywności w ciągu całego dnia takich jak: spacer z domu do garażu, wchodzenie po schodach itp. 
Istotną zaletą aktywności fizycznej jest też to, że ćwicząc nie siedzimy. Duża liczba godzin spędzanych w pozycji siedzącej, niezależnie od aktywności fizycznej, zwiększa ryzyko nowotworów piersi i niektórych innych nowotworów złośliwych, a także ryzyko nadwagi, cukrzycy typu 2 oraz chorób serca.  


[artykuł przygotował Piotr Wojtyś na podstawie: https://www.cancer.org/latest-news/get-moving-to-help-reduce-your-risk-of-breast-cancer.html]