Do startu gotowi... HSIL- CIN 3 / CIS

12 lat temu
dzien dobry !!! z okazji dnia kobiet odebrałam wynik czerwony cytologii ''stwierdza się nieprawidłowe komórki nabłonkowe. komórki nabłonka HSIL - Zmiany śródnabłonkowe stopnia wysokiego cin 3/ cis''... i tyle...kolposkopia będzie za kilka dni, podczas tego badania pobiorą też wycinki do histopatu... 11 miesięcy temu cytologia była idealna- zero infekcji...będę miała zabieg chyba, a co pozniej - nie wiem...mam dwuletnie dziecko, 29 lat...czy histopatologia może dać taki wynik, że nie będzie nawet zabiegu ? czy jeśli cytologia ujawniła HSIL to już ''pozamiatane''? pomóżcie kobietki...
10923 odpowiedzi:
  • 2 lata temu
    W tym samym dniu a zwolnienie zależy od lekarza.
  • 2 lata temu

    dziękuję:)pozdrawiam

  • hej dziewczyny, czytam forum już od jakiegoś czasu, teraz postanowiłam się przywitać :-)

    Podobnie jak Wy odebrałam nieprawidłowy wynik cytologii.. grupa IIIb hsil (cin 2,cin3/cis), jestem po kolposkopii - w powiększeniu nic nie zobaczyli. Dopiero po dwukrotnym potraktowaniu kwaelsem octowym wylazło odbarwienie w dwóch miejscach, wybarwione pola pokrywały sie z wybarwieniem plynem Lugola. Pobrano wycinki, wykonano diagnostyczne łyżeczkowanie i wczoraj odebrałam wyniki, które potwierdziły wynik cytologii - cin3 z wycinków i ślady dużej dysplazja z wyskrobin, ale pojawił się zapis który mnie nurtuje "ponadto widoczny fragment nablonka wielowarstwowego plaskiego z neoplazją śródnabłonkową dużego stopnia i podejrzeniem inwazji do podścieliska-najprawdopodobniej wycinek z kanału.Wyniki mogą nie być reprezentatywne dla całości obrazu, wskazana dalsza diagnostyka." Pytanie do Was - doświadczone w temacie: czy to już TO czy jeszcze przed..bo to pojedrzenie inwazji mnie przeraża..

  • Witam

    Dołączyłam całkiem niedawno do grona posiadaczek zmian śródnabłonkowych CIN2 i CIN3, ale od początku:

    -listopad 2020 cytologia konwencjonalna brak zmian śródnabłonkowych i procesu złośliwego. Zapraszamy za 3 lata

    -sierpień 2021 cytologia LBC plus genotypowanie HPV HR  obecność nieprawidłowych komórek nabłonkowych, zmiany związane z infekcją HPV, zmiany śródnabłonkowe małego stopnia LSIL, koilocyty. HR HPV 16 +, 31,33,35,39,51,52,56,58,59,66,68 tez +. Jedynie 18 i 45 nieobecne. 

    Zlecono test CintecPlus z tej samej próbki Ekspresja ujemna. Zalecenia to Papilocare przez 6 miesięcy i powtórna cytologia LBC. 

    -marzec 2022 cytoligia LBC bez zmian śródnabłonkowych i procesu złośliwego, brak morfologicznych wykładników HPV. ZALECENIE pani ginekolog za pół roku cytoligia LBC plus genotypowanie HPV HR. W razie ujemnego testy rozważyć szczepienie. 

    -wrzesień 2022  Cytologia LBC nieprawidłowe komórki nabłonkowe, zmiany związane z infekcją HPV, LSIL, koilocyty. 

    Genotypowanie HPV HR 14 typów znowu wszystko oprócz 18 i 45.

    Zlecono test CintecPlus oraz w międzyczasie została zlecona i wykonana kolposkopia. 

    -październik kolposkopia Wybarwienie po kwasie octowym tzn słabe zbielenie. Pobrano 2 wycinki z tarczy szyjki macicy oraz wyskrobiny (ECB) z kanału szyjki macicy. W ocenie lekarki zmiana raczej LSIL, ale trzeba zbadać. 

    W międzyczasie wynik CintecPlus wyszedł dodatni-ekspresja dodatnia

    -listopad 2022 wynik histopatologiczny z wyskrobin jest ok. 

    Wycinki z tarczy wynik przewlekłe zapalenie części pochwowej szyjki macicy z ektopią i niedojrzałą metaplazją płaskonabłonkową. Ogniskowa śródnabłonkowa neoplazja szyjkowa średniego i dużego stopnia (CIN2-CIN3). 

    Obecnie czekam na wizytę u mojej ginekolog. Nie ukrywam, że stres jest duży. Zapewne będzie zabieg. Martwi mnie, że nie udało się pozbyć HPV przez rok i zmiany jednak idą w złym kierunku. 

  • Mi wyszedł CIN 3, w poniedziałek mam elektrokonizację w krótkim znieczuleniu ogólnym. Mam nadzieję, że się tego pozbędę..

  • Hej. Ja mam za tydzień elektrokonizację. Też w krótkim znieczuleniu ogólnym. 

  • Kardamonka napisał:

    Mi wyszedł CIN 3, w poniedziałek mam elektrokonizację w krótkim znieczuleniu ogólnym. Mam nadzieję, że się tego pozbędę..


    Daj znać po zabiegu jak poszło i jak się czujesz. Powodzenia i trzymam kciuki 🙂

  • 1 rok temu
    Witaj Joasiu, zabieg potrwa jakieś 30minut, ja wyszłam ze szpitala mimo dość dobrego samopoczucia dopiero na drugi dzień. Najważniejsze to pozbyć się zmiany, daj znać po zabiegu jak się czujesz a potem będziemy trzymać mocno kciuki za wynik. Trzymaj się, pozdrawiam
  • kaa napisał:

    Witaj Joasiu, zabieg potrwa jakieś 30minut, ja wyszłam ze szpitala mimo dość dobrego samopoczucia dopiero na drugi dzień. Najważniejsze to pozbyć się zmiany, daj znać po zabiegu jak się czujesz a potem będziemy trzymać mocno kciuki za wynik. Trzymaj się, pozdrawiam


  • Odezwę się jak już będzie po wszystkim. Dziękuję i pozdrawiam 🙂



Zaloguj się lub Zarejestruj, żeby odpowiedzieć lub dodać nowy temat