< Powrót

Nowotwory dziedziczne wstęp

Informacje w dziale "Nowotwory dziedziczne" adresowane są  do Ciebie i Twojej rodziny, jeśli chorujesz na raka lub w Twojej najbliższej rodzinie wystąpiły przypadki zachorowań na nowotwory złośliwe. Mają przede wszystkim pomóc Wam zrozumieć, czym jest dziedzicznie uwarunkowana predyspozycja rodzinna do nowotworów złośliwych. W poszczególnych działach opisujemy, na czym polega onkologiczne poradnictwo genetyczne, kto i w jakich sytuacjach powinien z niego korzystać, a także wyjaśniamy czym jest test genetyczny i jak należy rozumieć jego wyniki.

Znajdziecie w tym dziale informacje przydatne dla osób, które już dowiedziały się, że są nosicielami uszkodzonych genów i w związku z tym należą do grupy podwyższonego ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe.
Przydatne informacje napisaliśmy w formie pytań i odpowiedzi. Znalazły się w nim odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez pacjentów w onkologicznej poradni genetycznej, które poruszają zarówno aspekty czysto medyczne jak i kwestie psychologiczne, etyczne i prawne. 

Mamy nadzieję, że treści zawarte w dziale "Nowotwory dziedziczne" pozwolą Wam lepiej poznać tę stosunkowo nową dziedzinę w onkologii, a przez to wpłyną na zmniejszenie obaw przed czymś nowym i nieznanym. 

Mamy nadzieję, że informacje tu zawarte mogą pomóc w podejmowaniu świadomych decyzji w związku z testowaniem genetycznym oraz ułatwić współpracę z lekarzami i konsultantami podczas realizacji zaleceń profilaktycznych.

Pamiętać jednak należy, że jest to jedynie garść porad, których przeczytanie nie zastąpi profesjonalnej konsultacji i opieki onkologicznej poradni genetycznej.

Pytania użytkowników

Witam,

Od ok. 3 lat utrzymuje się przewlekły kaszel. Kaszlę tylko w dzień, od czasu do czasu. Początkowo myślałam, że jest to wina klimatyzacji albo niedoleczonej choroby. Zrobilam RTG płuc, ale nic nie wyszło. Od tamtego czasu nie badałam pod tym kątem, ale wciąż kaszlę. Dwie siostry mojego dziadka (od strony ojca) chorowały na raka płuc. Boję się, że to może być początek choroby. Mam 27 lat.

W takiej sytuacji należy pierwsze kroki skierować do laryngologa i /lub pulmonologa. Niewykluczone że będzie też pomocna wizyta u alergologa.

Witam,mama zmarła w wieku 31 lat na raka piersi,u mnie w wieku 26 lat wykryto guza o średnicy 0,8 milimetrów ,chyba to dziedziczne?Jestem w trakcie badań genetycznych ,czy ja umrę...?Bardzo się boję! To życie jest niesprawiedliwe

Obecność guza nie oznacza że jest to rak. Najpierw trzeba zrobić usg i biopsje grubo igłową aby ocenić materiał pod mikroskopem. 

Moja babcia zmarła w wieku 44 (?) lat na raka nerki, dziadek w wieku 55(?) lat na raka piersi a ciocia teraz choruje na raka nerki z przerzutami na wątrobę i płuca. Jest to rak złośliwy który wyżera ją do konca (waży zaledwie 45kg).Zmiany nowotworowe wystepują tylko od strony mojej mamy, od strony taty babcia zmarła na zawał a dziadek, sama przyznam sie szczerze ze nie wiem, ale wiem tyle że miał cukrzycę i z tego powodu musieli ampotować nogę. Czy ja mając 17 lat i nadczynność prolaktyny należę do grupy z podwyższonym ryzykiem zachorowania na nowotwór ?

Tak istnieje takie prawdopodobieństwo. Proszę po osiągnięciu pełnoletności zgłosić się do Onkologicznej Poradni Genetycznej.

witam serdecznie, mam obecnie 23 lata Moja babcia zmarła na raka zrazikowego w wieku 46 lat.Nikt w rodzinie nie chorował na raka żołądka.Czy jest możliwe aby babcia była nosicielem : dziedzicznego raka żołądka spowodowanego występowaniem mutacji genu E-kadheryny CDH1? bo u niej rak żołądka nie wystąpił. Dziękuję i bardzo dziękuję za odpowiedz.

Proszę skontaktować się z Onkologiczną Poradnią Genetyczną.

Witam-czy jeżeli moja babcia zmarła ( lat 45) na raka piersi ( niestety nie mam danych jakiego rodzaju była zmiana) możliwe że zrazikowa to czy muszę wykonać badanie na CDH1 ? Obawiam się raka żołądka pomimo że w rodzinie nikt nie chorował na niego.Pozdrawiam. i dziękuję za odpowiedz.

Proszę się zgłosić do Onkologicznej Poradni Genetycznej.

Witam. Moja babcia choruje na raka płuc. Paliła papierosy ponad 40 lat i jak się dowiedziałam ma mutacje genu czy coś takiego. Jakie jest prawdopodobieństwo że ja zachoruje. Mam 17 lat i pale od 2 lat...

Badania genetyczne może Pani zrobić za rok ale zalecam przede wszystkim niepalenie.

Dziękuje za odpowiedz.Chodzi mi tylko o zdrowie,a w badaniu rtg jesli wychodza jakis zmiany to sa to juz zaawnasowane zmiany,przeciez to nie jest wiarygodne badanie.Czy mąż nie może naprawde zostac opieka onkologiczna? Przecież chyba jest taki program.

Niestety tak procedury diagnostyczne "ustawił" NFZ.

WITAM,MÓJ MĄŻ NALEŻY DO RODZINY RAKOWEJ,DZIADKOWIE POUMIERLAI NA RAKA .CIOCIE NA RAKA PIERSI I RAKA JAJNIKA.MĄŻ PALI,OD OK 5 LAT MA MOKRY KASZEL,NIE JEST ON INTENSYWNY ALE POPROSTU JEST-NAJCZĘŚCIEJ RANO.lEKARZ RODZINY WYDAL łASKAWIE TYLKO SKIEROWANIE NA RTG,KTORE JEST MALO WIARYGODNE.jAKE BADANIA NALEZY WYKONAC,CO ZROBIC ZEBY LEKARZ RODZINNY DAL SKIEROWANIE CHOCIAZ NA TK.pOMOCY

bADANIE RTG JEST PODSTAWOWYM BADANIEM I NAJPIERW TRZEBA JEJ WYKONAC.

Witam. W mojej rodzinie duzo czlonkow rodziny mialo raka, jednak tylko od strony taty. Siostra taty, dziadek taty, wujek taty. Czy ja jestem zagrozona? Czesto dokuczja mi przeziebieni, wiec troche sie niepokoje.

W takiej sytuacji warto się zgłosić do Onkologicznej Poradni Genetycznej.

Witam, mam 44 lata,zdiagnozowano u mnie raka szyjki macicy w poczatkowym stadium 3 lata temu poddałam się operacji radykalnej...mineło 3 lata podczas pet wyszło ze mam powiekszony wezeł chłonny meta z szyjki macic.W mojej rodzinie ze strony taty wystapiły nowotwory: rak mózgu babcia lat 57,dziadek rak płuc 46 lat,i wujek rak trzustki 44 lata czy to co mnie spotkało jest obciazeniem dziedzicznym???dziękuje

To jest prawdopodobne ale trzeba by zrobić badania genetyczne.

Potrzebujesz wiedzy lub porady?

zamknij
Zadaj pytanie