Zakończyła się kampania „Zrób C.O.Ś. dla zdrowia” – jak Polacy uczyli się dbać o swoje zdrowie

Sto czterdzieści warsztatów edukacyjnych w ponad 100 miejscowościach w całej Polsce, spotkania edukacyjne z udziałem dietetyków, fizjoterapeutów, specjalistów zdrowia publicznego i gwiazd sportu w kolejnych 24 lokalizacjach w 12 województwach - zakończyła się kampania Ministerstwa Zdrowia - „Zrób C.O.Ś. dla zdrowia”. 

Trwające przez 12 miesięcy projekty edukacyjne, adresowane do dorosłych kobiet i mężczyzn,  uświadamiały odbiorcom, jak istotny wpływ na nasze zdrowie i zmniejszanie ryzyka chorób nowotworowych mają z pozoru drobne zmiany w stylu  życia – poprawa nawyków żywieniowych, codzienny ruch i regularne badania. 

Hasłem zakończonej właśnie kampanii stało się wezwanie ZRÓB C.O.Ś. dla zdrowia, w którym słowo „C.O.Ś.” zawierało w sobie wszystkie najważniejsze dziedziny działań na rzecz naszego zdrowia, czyli: C - jak „codzienna aktywność”, O - jak „okresowe badania profilaktyczne” i Ś - jak „świadome, prawidłowe odżywianie”. Do współpracy w propagowaniu treści kampanii zaproszone zostały osoby publiczne cieszące się szacunkiem i sympatią opinii społecznej. W skład „Drużyny Ambasadorów” weszli znani sportowcy do niedawna jeszcze aktywni mistrzowie i mistrzynie w swoich dziedzinach. Obecnie – dzięki zdrowym nawykom, wypracowanym podczas treningów –  zachowujący świetną kondycję i mogący stanowić wzór do naśladowania. Twarzami kampanii zostali:

  • Monika Pyrek – lekkoatletka, trzykrotna medalistka mistrzostw świata w skoku o tyczce, olimpijka z Sydney, Aten, Pekinu i Londynu oraz wicemistrzyni Europy;

  • Anna Rogowska – lekkoatletka, tyczkarka, brązowa medalistka igrzysk olimpijskich, mistrzyni świata oraz halowa mistrzyni Europy;

  • Bartosz Bosacki – piłkarz, były obrońca reprezentacji Polski w piłce nożnej, zdobywca dwóch bramek na Mundialu w 2006 r.;

  • Marek Plawgo – lekkoatleta, biegacz, płotkarz, zdobywca medali indywidualnych i sztafetowych w Lekkoatletycznych Mistrzostwach Europy i Świata.

Ambasadorki i ambasadorzy nagrali 12 filmów promujących kluczowe dla kampanii zagadnienia – „aktywność”, „badania” oraz „odżywianie”. Scenariusze filmów zostały przygotowane tak, aby pokazywać bohaterów w naturalnych sytuacjach, w prywatnym otoczeniu, w domu, z rodziną, na spacerze, czy podczas amatorskiego treningu. Filmy były publikowane w mediach społecznościowych sportowców oraz organizacji pozarządowych, na stronie internetowej akcji: https://planujedlugiezycie.pl/... oraz zostały wykorzystane w kampanii promocyjnej prowadzonej na Facebooku, która swoim zasięgiem objęła ponad 7,5 mln osób.

Sportowcy spotykali się także osobiście z uczestnikami organizowanych w ramach kampanii wydarzeń w centrach handlowych i podczas imprez sportowych w całej Polsce. W mobilnych strefach „Zrób C.O.Ś. dla zdrowia” uczestnicy wydarzeń mogli poćwiczyć pod okiem fizjoterapeutów, z pomocą fantomów nauczyć się samobadania, porozmawiać z dietetykiem, sprawdzić swoje BMI i dowiedzieć się, gdzie w swojej okolicy można wykonać bezpłatne badania profilaktyczne. Eksperci wspierani przez animatorów rozdawali także materiały edukacyjne i odpowiadali na pytania uczestników. Łącznie od lipca 2023 r. do stycznia 2024 r. odbyły się 24 tego typu wydarzeń, w których bezpośrednio uczestniczyło około 33 tysiące osób. 

W całej Polsce wiedza o profilaktyce antyrakowej przekazywana była również w sposób bardziej bezpośredni. Podczas 140 lokalnych spotkań warsztatowych, prowadzonych przez edukatorki i edukatorów wywodzących się z organizacji pacjenckich do dbania o zdrowie uczestników spotkań przekonywali eksperci, którzy sami przeszli przez leczenie onkologiczne. Własnym przykładem zachęcali do regularnego, codziennego robienia „czegoś” dla własnego zdrowia. Jednocześnie uświadamiali też, że choroba nowotworowa z jednej strony nie jest czymś odległym i abstrakcyjnym, a z drugiej nie jest żadnym ostatecznym wyrokiem. W warsztatach uczestniczyło ponad 5 tysięcy osób.

Podczas otwartych wydarzeń i kameralnych warsztatów łącznie przekazano uczestnikom 120 tysięcy broszur edukacyjnych.

Wiedza o tym, jak dbać o zdrowie swoje i bliskich popularyzowana w ramach kampanii dostępna jest cały czas w Internecie. Materiały informacyjno-edukacyjne można znaleźć na stronie internetowej www.planujedlugiezycie.pl oraz w mediach społecznościowych Ministerstwa Zdrowia.

Projekt był realizowany  w ramach kampanii społecznej ”Planuję długie życie” oraz Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030 finansowanej ze środków Ministra Zdrowia.