Leczenie onkologicznie niesie za sobą ryzyko osłabienia i poczucie zmęczenia. Wprowadzenie ćwiczeń fizycznych do programu fizjoterapii pacjentów leczonych z powodu nowotworów jest szeroko rekomendowane. Ustalenie odpowiedniego dobranego indywidualnie dla każdego pacjenta - oporu podczas ćwiczeń ukierunkowanych na siłę mięśniową powinno być standardem w postępowaniu fizjoterapeutycznym u pacjentów leczonych onkologicznie.
Czynniki które należy uwzględnić do określenia właściwego oporu w ćwiczeniach siły mięśniowej:
1. Prawidłowa pozycja wyjściowa i technika wykonania ćwiczenia.
Pacjent powinien dokładnie wiedzieć, w jakiej pozycji i jaki ruch ma wykonać w zadanym ćwiczeniu. Należy zwrócić uwagę aby ruch podczas ćwiczenia odbywał się w pełnym zakresie z wyraźnym „zaznaczeniem” jego początku i końca.
2. Tempo wykonania ćwiczenia.
Jeżeli celem jest lokalna wytrzymałość siłowa, masa mięśniowa lub siła, to ruch wykonujemy w tempie naturalnym, którego prędkość będzie zależała przede wszystkim od wielkości pokonywanego oporu i rodzaju ćwiczenia. Zaleca się, by w ćwiczeniu ukierunkowanym na siłę mięśniową wykonywać tzw. szybki start, czyli aktywnie rozpoczynać ruch pracą mięśni (nie ruchem „oszukanym” – zamachowym) i kontrolując czynność ekscentryczną hamować ruch powrotny do pozycji wyjściowej. Poprawność wykonania ćwiczenia można osiągnąć przez odpowiedni dobór obciążenia.
Na przykład w ćwiczeniu siadania na krześle czynność wstawania ma być szybsza niż czynność siadania. Szczególnie ważne jest to, aby przejście od ćwiczeń o charakterze ekscentrycznym do ćwiczeń o charakterze koncentrycznym odbywało się płynnie bez zatrzymania ruchu. Zróżnicowanie tempa podczas ćwiczeń, tj. przyspieszanie i hamowanie, umożliwi efektywną pracę mięśni z zastosowaniem zróżnicowanego obciążenia.
3. Właściwy opór/ciężar.
Opór/ciężar podczas wykonywania ćwiczeń należy dobierać do zaplanowanej liczby powtórzeń w danej serii, starając się, aby w ostatnie powtórzenie było wykonane z trudem. Należy jednak pamiętać o zachowaniu pewnej rezerwy co do stosowanych obciążeń.
Więcej z zakresu fizjoterapii znajdziesz na stronie OPEN Poznań, zapraszamy