Pietrucha, Wygrał

od 2011-07-11

ilość postów: 4

Ostatnie odpowiedzi na forum

Rak piersi

13 lat temu
Tak, prace nad szczepionką wyglądają bardzo obiecująco. trzymam mocno kciuki. rzeczywiście te prace wymagają innego materiału.

Rak piersi

13 lat temu
No właśnie wiadomo. ok. to jeszcze nie jest rutynowa sprawa, ale jak najbardziej terapię genową się prowadzi i pomaga wielu ludziom (na razie tylko tym szczęściarzom, którym uda się zakwalifikować do programu). tutaj masz najnowszy przykład: http://blog.ebdna.pl/terapia-genowa-przelom-w-leczeniu-niewydolnosci-serca/

Rak piersi

13 lat temu
a co do marketingu, mysle, ze jest potrzebny kazdej firmie.
Ale popatrz na ceny bankow krwi pepowinowej i banku DNA. W banku DNA jest jedna oplata -550zl i nie placisz za przechowywanie przez 40 lat. A gdybys chciala policzyc to 550/40, czyli wychodzi dokladnie 13zł rocznie za przechowywanie :))
ja bym nie nazwala tego wyludzaniem ;p

Rak piersi

13 lat temu

Użytkownik @bb napisał:
Niewiem czy to nie marketing. Co da zbankowanie DNA, przecież nie naprawią uszkodzonych genów -przynajmniej obecnie medycyna nie dysponuje taką mozliwością i chyba dłiugo nie będzie mogła. Nie wiem czy to nie jest taki sam numer jak z krwią pepowinową.


Nie dziwię się twoim wątpliwościom, ale chętnie trochę rozjasnię, bo sama interesowałam się tematem. Dlaczego? A) bo moja koleżanka ze studiów tam pracuje B) bo mam w rodzinie dosc dluga historię nowotworow.

Nie chodzi "tylko" o naprawianie uszkodzonych genów - chociaż uważam, ze to ciekawa opcja i w bardzo bliskiej przyszlosci bedzie dostepna (oczywiscie wg mnie). Chociaz sa juz przyklady terapii genowych zastosowanych z dobrymi rezultatami, na razie nie jest to standard, wiec ok, rozumiem watpliwosci.

Chodzi tez o mozliwosci jakie sa dostepne juz dzis i to bez problemu, a mianowicie potwierdzenie diagnozy na molekularnym poziomie. I tutaj posluze sie cytatem z ich strony:

"Już w roku 1989 Brytyjskie Stowarzyszenie Genetyków Klinicznych w swoim raporcie podkreśliło potrzebę tworzenie banków DNA. Stowarzyszenie wymieniło listę chorób, dla których bankowanie takie ma sens, należą do nich m.in.: mukowiscydoza, choroba Huntingtona, miotoniczna dystrofia, nerwiakowłókniakowatość, [...]"

"Ponadto, ważne jest także bankowanie próbek DNA dla chorób, w których podłoże choroby wynika z mutacji więcej niż jednego genu. Do tych chorób należą m.in. nowotwory, choroby serca, cukrzyca, nadciśnienie i wiele, wiele innych. "

To jest na podstawie raportu Stowarzyszenia Genetyków Klinicznych.

Jeśli będzie ci się chciało czytać to tutaj jest uzasadnienie:
JR. Yates, S. Malcolm, AP. Read. Guidelines for DNA banking. Report of the Clinical Genetics Society working party on DNA banking.. „J Med Genet”. 26 (4), ss. 245-50, 1989. PMID 2716034.

Przepraszam, że tak długo ;p