Rak jajnika

14 lat temu
Zachorowałam w lipcu tamtego roku.Był to szok,do konca nie wierzyłam,ze mnie to spotkało.Zaczęło sie nagle.Całe zycie zdrowa jak ryba.Póżno,jak zwykle przy I ttym raku pózno.I tutaj zaczyna się moje forum.....Dlaczego tyle krzyczy się o raku piersi,o raku szyjki macicy,a o raku jajnika nic.Mamy profilaktyczne badania cytologiczne,mamografię,a o badaniu CA 125 nikt nam nawet nic nie mówi.Przecież o raku jajnika mówi się(dzisiaj to wiem)"cichy zabójca".Dlaczego ma tak znikomą wyleczalnośc.......Jego wykrywalnośc jest w 3,4 stadium,wiadomo co to znaczy.....Nikt nam kobietom nie mówia by profilaktycznie badac sobie krew,bo to jest jedyna szansa aby uchwycic go szybciej.I wbrew pozorom choroba ta nie dotyczy kobiet tylko po40-tce.Umierały przy mnie dziewczyny,które miału niespełna 20-cia lat.Czy na prawdę w naszym kochanym kraju nie możemy zrobic nic,aby uświadomic przynajmniej kobietom co może im grozic?Ja przeszłam cięzką operacje,dzisiaj jestem zdrowa i wierzę,że tak zostanie.Wiem,że to moja siła mnie pcha do przodu.Tej siły życzę każdemu
26113 odpowiedzi:
  • 5 lat temu

    Robiłam na początku stycznia, wynosił 14,9. Wiem, że kwalifikacją są wszepy w otrzewnej. Ja miałam wodobrzusze i  pozostawiono mi liczne wszczepy po operacji. Nigdy potem w żadnym opisie TK nie było słowa na temat wszczepów. Nie wiem ,czy były tak małe, czy chemia je załatwiła. Teraz pojawił się płyn, co może sugerować, że coś tam jeszcze jest i dlatego na dobitkę ten hipec. Nie wiem, na razie konsultuje, czekam na PET w kwietniu. Profesor w Lublinie powiedział, że jak sięzdecyduje to otworzy i wtedy będzie wiadomo. Przedstawił mi ciężar takiej operacji. Trudna decyzja. Może któraś dziewczyna ma doświadczenie z hipec i coś może napisać

  • Myślę,że PET dużo wyjaśni,a decyzja o operacji jest trudna,ale w tej chorobie nie ma łatwych.Pozdrawiam i życzę dużo sił !

  • Dzień dobry ,

    mam pytanie -  po jakim czasie  po operacji radykalnej  dają chemie ? Bardzo proszę o odpowiedź Panie które przeszły tego typu operacje lub odpisały Panie których Mamy były operowane..

    Pozdrawiam wszystkich serdecznie i życzę miłego dnia.

  • 5 lat temu

    ja chemię dostałam po 4 tygodniach.

  • 5 lat temu

    Moja mama podobnie, chemię rozpoczęła miesiąc po operacji. 

  • tak, około miesiąca po operacji.

  • Dziewczyny, bardzo Was proszę o pomoc- co oznaczają wartości SUV w PECIE. Wiem, że chodzi o wzmożony metabolizm glukozy, ale czy któraś z Was wie czy jest jakaś skala? Czasem są wartości 2 a czasem nawet 10. Jest gdzieś na necie jakiś opis, wytłumaczenie jak czytać PET? 

    PS u nas szykuje się wznowa:-(

  • Aniu, zmiany powyżej 4 SUV najczęściej traktowane są jako już nowotworowe

  • Witajcie, od pewnego czasu śledzę to forum i jestem pełen podziwu dla Was! Chciałem się teraz z Wami podzielić historią choroby mojej Mamy (63 l.).

    13.06.2018 – Mama trafiła do szpitala z bólem brzucha, silną anemią (hemoglobina 6g/dl), obrzękiem nóg, nudnościami. Po licznych badaniach stwierdzono: zakrzepicę żył kończyn dolnych, zatorowość płucną, rozsiany proces nowotworowy. TK wykazała guz litopłynny wypełniający światło miednicy małej o wymiarach 157x130x151 mm, naciek odbytnicy i moczowodu, liczne przerzuty rozsiane po jamie otrzewnej zlewające się w obszar typu pancake o wymiarach 103x67, wodobrzusze. Z uwagi na zatorowość lekarze nie chcieli zrobić biopsji ale w końcu się zdecydowali. Hist-pat wykazało naciek rada gruczołowego prawdopodobnie endometrialnego częściowo jasnokomórkowego wychodzącego z jajnika. Wodobrzusze zlikwidowano poprzez drenaż płynu. Operację wykluczono ze względu na rozmiary nowotworu.

    11.07 – Mama wychodzi ze szpitala; potrzebny jest jednak wózek na więcej niż kilkumetrową trasę.

    Konsultacja w Poradni Onkologicznej – lekarz zakwalifikował Mamę na chemioterapię paliatywną. Powiedział też (nie w obecności Mamy), że w każdej chwili może nastąpić koniec, że to kwestia co najwyżej kilku tygodni. To już wcześniej powiedziano nam na oddziale. Markery przed chemią: Ca125= 298, HE4 – 3019.

    26.07 – Mama zaczyna chemioterapię wg schematu Taxol+Karboplatyna (co 3 tyg. do 13.11). Znosi to dzielnie, choć są nudności, wymioty, wychodzą włosy, osłabienie.

    19.09 – TK wykazała powiększenie guza do rozmiarów 190x173x152 mm oraz obszaru typy pancake do 203x47 mm. Mama jednak czuje się coraz lepiej, ma duży apetyt, mniejsze nudności.

    5.11 – Mama pokonuje na rowerze trasę 5 km.

    13.11 – ostatnia chemia, CA125=181. W zasadzie nudności zniknęły i czuje się bardzo dobrze (jak na rozpoznanie).

    14.12-21.12 – Mama trafia do szpitala z wodobrzuszem (6 l płynu); TK wykazuje dalszy postęp choroby ale kwalifikują Mamę na chemioterapię 2. linii Caelyx. Znosi to nad wyraz dobrze. Wodobrzusze nie narasta. Nudności i czasem wymioty są głównie związane z centralizacją jelit i uciskiem guza. Od tego czasu Mama ma mniejszy apetyt, chudnie (kilka kg do końca lutego).

    22.01 – Mama dostaje drugi raz Caelyx. Jest już coraz słabsza.

    19.02. – jedziemy na chemię ale Mama jej nie dostaje bo lekarz stwierdza, że jest za słaba. To prawda – Mama ledwo chodzi, trzeba ją brać pod rękę, jest strasznie chuda. Lekarz zleca leczenie objawowe… To bardzo trudny moment. Ale Mama się nie poddaje, cieszy się, że już nie będzie miała chemii. Ogólnie jest bardzo pogodna, często żartuje. Jest też pogodzona z tym, że odchodzi. Chciałaby umrzeć we śnie, nie chciałaby cierpieć… Na pewno pomaga jej to, że jest bardzo wierząca. Po powrocie do domu aż do teraz czuje się o wiele lepiej niż wtedy, co pojechała na chemię.

    Z wyjątkiem niedzielnych wyjść do kościoła to nie wychodzi już z domu. Ogólnie sama sobie radzi w domu z pójściem do łazienki, toaletą, przygotowaniem posiłków – no chyba, że się naprawdę źle czuje to wtedy potrzebuje pomocy. Mama jest pod opieką hospicjum domowego (lekarka powiedziała kiedyś, że Mama ma bardzo silną wolę życia… i chyba coś w tym jest). Przyjmuje sporo różnego rodzaju leków, w tym m.in. Oxyduo. Na nudności pomaga Zofran Zydis – rzeczywiście jest to skuteczny lek, który poprawia komfort życia. Kilka dni temu zaczął się kolejny smutny etap – zauważyłem, że zaczynają się robić odleżyny… Ale jakoś sobie radzimy i zapobiegamy ich zaostrzeniu. 

    Często się zastanawiam co przyniesie kolejny dzień…

  • 5 lat temu

    Dominik_ moja mama też zachorowała mając niecałe 63, odeszła mając 64. 
    Cudownie, że ma wolę życia - nikt z nas nie wie kiedy nadejdzie koniec. 

    Co do odleżyn - to oczywiście mało "medyczne" - bo są różne magiczne plastry, maści itp. Ale mojej mamie pomógł żel aloesowy (99% aloesu) i gdy mama zmarła, to z radością szpital przyjął informację, że im pozostałe opakowanie zostawiam. 

    Sama używam na wszystko :) 



Zaloguj się lub Zarejestruj, żeby odpowiedzieć lub dodać nowy temat